BCL: Βαριά ήττα για το Περιστέρι από τη Ρίτας

Πρώτη ευρωπαϊκή ήττα για το Περιστέρι από τη Ρίτας στη Λιθουανία

Το Περιστέρι γνώρισε την πρώτη του ήττα για τον 8ο όμιλο του Basketball Champions League, με 89-64 από τη Ρίτας Βίλνιους στη Λιθουανία για την 3η αγωνιστική.

Με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ο γνώριμος μας από τη θητεία του στον Παναθηναϊκό, Μάρκους Φόστερ, πρωταγωνίστησε στο παιχνίδι των Λιθουανών, ενώ 18 πόντους πρόσθεσε ο Έλβαρ Φρίντρικσον. Ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 17ο και ο Δημήτρης Μωραΐτης με 13 π. ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους ηττημένους.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων βρέθηκε από το πρώτο πεντάλεπτο να κυνηγά διψήφια διαφορά (14-4). Οι γηπεδούχοι με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και ένα 13-1 στο φινάλε της δεύτερης περιόδου έκλεισαν το ημίχρονο με double score, 52-26.

Παρά τις προσπάθειες του Φρανσίσκο, η άμυνα των φιλοξενούμενων δεν ήταν αποτελεσματική, με αποτέλεσμα η Ρίτας Βίλνιους να υπερασπιστεί με άνεση το προβάδισμά της ως το τέλος και να φτάσει στην πρώτη της νίκη.

Περιστέρι και Ρίτας θα συναντηθούν ξανά στις 30 Νοεμβρίου στις 19:30 στο Ανδρέας Παπανδρέου.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 52-26, 74-51, 89-64