BCL: Βαριά ήττα στο Ισραήλ και αποκλεισμός για την ΑΕΚ

Στην Ιερουσαλήμ ολοκληρώθηκε το ευρωπαϊκό «ταξίδι» της ΑΕΚ, καθώς αποκλείστηκε από τη Χάποελ

Η ευρωπαϊκή παρουσία για φέτος της ΑΕΚ ολοκληρώθηκε στο Ισραήλ, καθώς ηττήθηκε με 91-51 από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ και με συνολικό σκορ 2-1 στα προημιτελικά, αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Basketball Champions League.

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να φανεί ανταγωνιστική, κυνηγώντας στο σκορ από την έναρξη του αγώνα και βλέποντας σταδιακά τους γηπεδούχους να ανοίγουν τη διαφορά που έφτασε ως και τους 40 πόντους στο τελικό 91-51.

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη υπέπεσαν σε 16 λάθη έχοντας μόλις 9 ασίστ, σούταραν με 17% πίσω από τα 6,75μ. ενώ είχαν συνολικά 14/50 σουτ (28%). Για την Ένωση ο μόνος που ξεχώρισε ήταν ο Λεμάρ με 21 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους πρωταγωνιστής ήταν ο Ράντολφ με 25π.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι και επέβαλαν από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό τους. Προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 7-1 και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία της ΑΕΚ έκλεισαν την πρώτη περίοδο με 18-7. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τη διαφορά να ανεβαίνει πάνω από τους 20 πόντους (40-16) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος (43-22).

Η ελληνική ομάδα παρότι έδειξε βελτίωση στην άμυνά της, συνέχισε να φτάνει με μεγάλη δυσκολία στο αντίπαλο καλάθι, με τη Χάποελ να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο με 59-36. Με το παιχνίδι να έχει ουσιαστικά κριθεί, οι γηπεδούχοι άνοιγαν συνεχώς τη διαφορά στην τέταρτη περίοδο με την ΑΕΚ να μην έχει αντίδραση και γνωρίζοντας έτσι την ήττα αποκλεισμό με 91-51.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 43-22, 59-36, 91-51

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Τζίκιτς): Κάρινγκτον 15 (2), Κορνέλιους 3 (1), Λέβι, Βένε 15 (3), Γιάκοβ 2, Μπράουν 5 (1), Χάνκινς 8, Μέγερις 8 (2), Ράντολφ 25 (1), Σεγκέφ 3, Σμιθ 7 (1).

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 4 (1), Μάντσεν, Οριόλα 2, Παπαδάκης, Γουίλιαμς 6, Γιάνκοβιτς 11 (1), Κόνιαρης, Λεμάρ 21 (3), Μάιλς, Μίτσελ 7, Πετρόπουλος, Ξανθόπουλος.