BCL: Βαριά ήττα το Περιστέρι από την Τενερίφη

Ήττα για το Περιστέρι στα Κανάρια Νησιά από την Τενερίφη

Το Περιστέρι χωρίς να φανεί ανταγωνιστικό, ηττήθηκε στα Κανάρια Νησιά από την Τενερίφη με 89-68, για την 2η αγωνιστική του 11ου ομίλου της φάσης των «16» του Basketball Champions League.

Οι «κυανοκίτρινοι» παραμένουν χωρίς νίκη στην δεύτερη φάση του ευρωπαϊκού θεσμού.

Ο Κένι Ουίλιαμς είχε 25 πόντους με 5/6 σουτ τρίποντα ξεχώρισε για το Περιστέρι, ενώ για τους νικητές ο Κάιλ Γκάι ήταν πρώτος σκόρερ με 26 πόντους με 5/10 τρίποντα.

Η Τενερίφη προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (15-4) από το πρώτο πεντάλεπτο με δύο τρίποντα του Σασού Σαλίν και ένα του Ζοάν Σάστρε. Ένα λεπτό αργότερα ο Κάιλ Γκάι με νέο τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους 12 (18-6), ενώ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με 14 (25-11) 1’ και 52’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Η Τενερίφη συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τρίποντο και φάουλ του Γκάι ξέφυγε με διαφορά 19 πόντων (42-23) με 2’ και 49’’ να απομένουν για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκάι, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διαφορά άνω των 20 πόντων (45-23) στο 18’.

Με λέι απ του Σάστρε η Τενερίφη ανέβασε την διαφορά στο +24 (47-23) 1’ και 31’’ πριν την λήξη του πρώτου μέρους.

Το Περιστέρι προσπάθησε στο δεύτερο ημίχρονο να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά η ισπανική ομάδα με άλει ουπ κάρφωμα του Γκιόργκι Σερμαντίνι προηγήθηκε με 30 πόντους (80-50) με 6’ και 18’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 47-25, 71-48, 89-68.

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Βιντορέτα): Ντιόπ 18, Τρουγίλο, Γκάι 26 (5), Λόπεθ, Βισέδο, Αμπρομάιτις 2, Ντόορνεκαμπ, Φτιπάλδο 3, Χουέρτας 18 (7 ασίστ), Σαλίν 6 (2), Σάστρε 8 (2), Σερμαντίνι 8

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Χουγκάζ, Λοβ 14 (2), Πουλιανίτης 5 (1), Ξανθόπουλος, Ζούγρης 4, Ντάνγκουμπιτς, Κασελάκης 2, Μήτρου-Λονγκ, Ράγκλαντ 10, Ρένφρο 2, Τόμπσον 6, Γουίλιαμς 25 (5/6 τριπ.).