BCL: Βαριά ήττα του ΠΑΟΚ από την Στρασμπούρ

Την ήττα γνώρισε ο ΠΑΟΚ από τη Στρασμπούρ και πλέον καλείται να ισοφαρίσει στην Πυλαία.

Βαριά ήττα με 105-78 από τη Στασμπούρ γνώρισε ο ΠΑΟΚ στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τη φάση του play-in tournament του FIBA Champions League.

Πλέον και μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ καλείται στην αναμέτρηση της Πυλαίας να ισοφαρίσει ώστε να διεκδικήσει την πρόκριση μέσα στη Γαλλία στον τρίτο και καθοριστικό αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ mateco δεν μπόρεσε να περιορίσει την επιθετική δράση των γηπεδούχων δέχθηκε 13/26 τρίποντα (50%) και 20/36 δίποντα (55,56%), ενώ η Στρασμπούρ πήρε 8 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (13-5).

Ο ΠΑΟΚ mateco στα τελευταία τέσσερα λεπτά της πρώτης περιόδου δέχθηκε τρία τρίποντα, ένα από τον Γιάρομιρ Μπόχατσικ, ένα από τον Λέο Καβαλιέ και ένα από τον Τζάρελ Έντι, ο οποίος πέτυχε, επίσης, και…τετράποντο (τρίποντο και φάουλ), με συνέπεια το σκορ από 15-12 στο 6’ να γίνει 30-18 για την Στρασμπούρ στο τέλος του δεκάλεπτου.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με επιμέρους σκορ 7-2 με τρίποντο του Γκέιλορ Κουριέρ για την γαλλική ομάδα που ανέβασε την διαφορά στους 17 (37-20) στα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεκάλεπτου. Η Στρασμπούρ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, πολύ εύστοχη έξω από τα 6,75 μέτρα (9/15 τρίποντα) και με έξι παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (7-1), και η διαφορά έφτασε μέχρι τους 24 πόντους (55-31) στο 19’.

Στο πρώτο μέρος την μεγαλύτερη ζημιά στον «Δικέφαλο του Βορρά» έκαναν οι Έντι (16 πόντοι με 3/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα), Μπόχατσικ (14 πόντοι με 2/4 τρίποντα). Από τον ΠΑΟΚ πρώτος σκόρερ ήταν ο Μάρβιν Τζόουνς με 10 πόντους.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και με σερί 14-0 με δύο τρίποντα του Βασίλη Τολιόπουλου σε διάστημα τριών λεπτών, μείωσε στους 10 (63-53) με 4’ και 32’’ να απομένουν για την λήξη του δεκάλεπτου.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, απάντησαν με σερί 9-0 με τρίποντο του ΝτεΆντρε Λάντσοουν και ξέφυγαν με 19 (75-56) 38’’ πριν το τέλος της τρίτης περιόδου.Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ mateco εμφανίστηκε χωρίς δυνάμεις και λύσεις με συνέπεια η Στρασμπούρ να προηγηθεί ακόμη και με διαφορά 32 πόντων (101-69) στο 38’.

Από τον «Δικέφαλο του Βορρά» προσπάθησαν περισσότερο οι Τζόουνς, Τολιόπουλος που σκόραραν από 18 πόντους με τον Αμερικανό σέντερ να παίρνει και 13 ριμπάουντ. Οι Έντι (26 πόντοι με 4/5 τρίποντα), Μπόχατσικ (20 πόντοι με 3/6 τρίποντα) και Ίκε Ουντάνοχ (17 πόντοι με 7/10 δίποντα) ήταν οι καλύτεροι των νικητών.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λίστσκα, Καστίγιο, Χορόζοβ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ (Τουόβι): Μπένγκι 2, Κουριέ 4, Μέιγ 3, Μίνιγκ 1, Μίτσελ 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μποχάτσικ 20 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές), Καβαλιέρ 9 (2), Έντι 26 (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8/10 βολές), Λάνσντοουν 10 (2), Ουντάνοχ 17 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Τζόουνς 18 (7/9 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γ. Καμπερίδης 5 (1), Ογκμπέιντε, Ρούμογλου 3 (1), Τολιόπουλος 18 (6/10 δίποντα, 6/9 βολές, 5 ασίστ), Χριστοδούλου 5 (1), ΝτιΛέο 14 (4), Καμαριανός, Λοβ 10 (1), Μάντζαρης 2, Ρίβερς 3 (1)