BCL: Βαριά ήττα του ΠΑΟΚ από την Τόφας

Βαριά ήττα για τον ΠΑΟΚ από την Τόφας στην Πυλαία για το Basketball Champions League

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε σε μία από τις άσχημες βραδιές του τη φετινή σεζόν και γνώρισε την ήττα με 63-95 στην Πυλαία, από την Τόφας στο Game 1 των Play-in του Basketball Champions League.

Κορυφαίος του αγώνα για την τούρκικη ομάδα ο πρώην γκαρντ του Περιστερίου και Παναθηναϊκού, Ντένμον με 21π, με συμπαραστάτες τον Γουίνστον με 17π και τον Ο’ Μπράιεν με 15π, ενώ για την ελληνική ομάδα ξεχώρισαν οι Χάρισον με 16π και Μπελιάουσκας με 13π.

Πλέον οι Θεσσαλονικείς θα πρέπει να νικήσουν την ερχόμενη εβδομάδα στην Προύσα (9/1, 19.00), ώστε να ισοφαρίσουν τη σειρά και να τη φέρουν και πάλι στο γήπεδό τους. Σε διαφορετική περίπτωση θα αποχαιρετήσουν τη διοργάνωση για φέτος.

Υπενθυμίζεται πως όποια ομάδα προκριθεί θα συνεχίσει στον 9ο όμιλο μαζί με Μάλαγα, Στρασμπούρ και τον νικητή του ζευγαριού Σολέ – Σάσαρι.

O αγώνας:

Για τον ΠΑΟΚ που παρατάχθηκε δίχως του Σμιθ και Τσαϊρέλη όλα πήγαν στραβά από το ξεκίνημα του αγώνα καθώς ήταν ιδιαίτερα άστοχος με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ανοίξουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα γρήγορα και να κλείσουν την πρώτη περίοδο με +15. Στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου αποβλήθηκε ο Φώτης Τακιανός λόγω δεύτερης τεχνικής ποινής (στον πάγκο) πριν καν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο οι Τούρκοι είχαν χτίσει διαφορά 30 πόντων (23-53).

Η αντίδραση που έψαχνε η ελληνική ομάδα δεν ήρθε ούτε στην τρίτη περίοδο, καθώς οι παίκτες της ήταν ιδιαίτερα άστοχοι. Συνέπεια ήταν οι φιλοξενούμενοι να συνεχίσουν να ανεβάζουν το προβάδισμά τους που έφτασε στο +39 (34-73) στο 28′ αλλά και στο +40 (42-82) στο 32′.

Το τελικό 95-63 έφερε τους Τούρκους στο 1-0 στη σειρά των αγώνων. Οι «ασπρόμαυροι» τελείωσαν το παιχνίδι με μόλις 22/61 σουτ ενώ έχασαν κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ (24 έναντι 47).

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 26-53, 42-77, 63-95

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Μπελιάουσκας 13 (2), Φρίντρικσον 4, Γκίλμορ, ΜακΝίς 10, Σκουλαριώτης, Άλστον 5, Αρσενόπουλος 3 (1), Χάρισον 16 (3), Μαργαρίτης 8, Σχίζας 2, Τσιακμάς 2

ΤΟΦΑΣ (Ενέ): Ακνταμάρ 2, Τσενγκίζ, Κουρτουλντούμ, Μέι 8 (2), Τουνά, Ντένμον 21 (5), Γκετσίμ, Χόμσλι 9 (2), Ο’ Μπράιεν 15 (2), Σάκιτς 11 (1), Γουάιλι 12, Γουίνστον 17 (2).