BCL: Βήμα πρόκρισης για την ΑΕΚ, νίκησε τη Ρέτζιο Εμίλια

Η ΑΕΚ κρατά πλέον την τύχη στα χέρια της, σχετικά με την πρόκρισή της στο Basketball Champions League

Η ΑΕΚ επικράτησε και στα Ανω Λιόσια της Ρέτζιο Εμίλια με 68-59 και πλέον στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, χρειάζονται είτε δική τους νίκη επί της Καρσίγιακα στην έδρα τους, είτε ήττα των Ιταλών στην έδρα τους από τη -δεδομένα πρώτη στον όμιλο- Βόννη.

Απέναντι στους Ιταλούς, η ΑΕΚ άργησε να βρει ρυθμό, παρουσίασε δύο διαφορετικά πρόσωπα, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η απόλυτη κυρίαρχος φτάνοντας στην τελική επικράτηση. Οι Ιταλοί άρχισαν καλύτερα το παιχνίδι και μετά το αρχικό 7-0, προηγήθηκαν με 18-11 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 20-13. Η ΑΕΚ συνέχισε να είναι άστοχη και στη δεύτερη περίοδο με τους φιλοξενούμενους να έχουν διαφορά ασφαλείας και να κλείνουν το πρώτο μέρος με διψήφιο προβάδισμα (29-39).

Η εικόνα άλλαξε με την επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια. Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις στην επίθεσή της με τοον Παπαδάκη, και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά φτάνοντας σε απόσταση αναπνοής (47-49) λίγο πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. με σερί 7-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου, ολοκλήρωσε την ανατροπή προσπερνώντας με 56-50 και δεν επέτρεψε στους Ιταλούς να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Στο 38′ ο Μάιλς με πέντε σερί πόντους ανέβασε το προβάδισμα της ΑΕΚ στο +13 (66-53) με την ελληνική ομάδα να φτάνει στη νίκη με 68-59 και το 2-3 στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59

ΑΕΚ (Καντζούρης): Φλιώνης 3, Κόνιαρης 2, Μάιλς 8 (2), Μίτσελ 16, Ουίλιαμς 15 (1), Φιλιππάκος, Φρεζίερ 6 (1), Μάντσεν 10, ΜακΓκρίφ, Παπαδάκης 4, Πετρόπουλος 4.

Ρέτζιο Εμίλια (Φούκα): Ανίμ 11 (2), Μπουργιανάτζε 5, Τσιντσαρίνι 11 (3), Ολισεβίτσιους 10 (1), Βιτάλι 6 (2), Ντιουφ 1, Χόπκινς 13 (1), Στεφανίνι 2, Στράουτινς.