Μπεϊτάρ-ΠΑΟΚ: Πρόκριση με δέκα ο ΠΑΟΚ και έφυγε για Χάιντουκ

Τεράστια πρόκριση για τον ΠΑΟΚ που αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 40′.

Ο ΠΑΟΚ σε ένα εκπληκτικό ματς, νίκησε 1-4 την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ, στο “Teddy Stadium” για τον επαναληπτικό του β’ προκριματικού γύρου του Conference League και θα αγωνιστεί στον τρίτο γύρο με τη Χάιντουκ Σπλιτ.

Οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν νωρίς με αυτογκόλ του Γκοτλίβ, ο οποίος είχε κάνει το πέναλτι στο πρώτο ματς. Ο παίκτης έκανε πάσα προς το τέρμα, ο Σίλβα ήταν εκτός θέσης και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0 υπέρ του «δικέφαλου».

Στο 40ο λεπτό ύστερα από λάθος γύρισμα του Σβαμπ, ο Αουγκούστο τράβηξε τον Σούα εντός της περιοχής που έπεσε στο έδαφος. Έτσι, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε την άσπρη βούλα αλλά και την απευθείας κόκκινη στον Βραζιλιάνο αφήνοντας τον ΠΑΟΚ με δέκα παίκτες.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο ίδιος ο Σούα, ωστόσο είδε τον Κοτάρσκι να λέει «όχι» αποκρούοντας στη δεξιά του γωνία.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι ποδοσφαιριστές του ΠΑΟΚ κατάφεραν να φτάσουν στο 2-0, με γκολ του Τόμας. Ο Ζίβκοκβιτς και ο Μπράντον συνδυάστηκαν εξαιρετικά, με τον Ισπανό να πετυχαίνει γκολ με προβολή.

Η χαρά δεν κράτησε πολύ για την ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου, που στο 45+7’ είδε τον Φράιντει να σημειώνει με κεφαλιά το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπεϊτάρ πίεζε για γκολ, έχοντας αρκετές ευκαιρίες χωρίς να μπορέσει να φτάσει στην ισοφάριση.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ  παρά την πίεση των Ισραηλινών κατάφερε να αντέξει, φτάνοντας μάλιστα στο 3-1 με αυτογκόλ του Ζάι Τράζι Τόμας (90’+1′). Ο Κωνσταντέλιας έκανε τρομερή ενέργεια, πέρασε την αντίπαλη άμυνα, ο Σίλβα απέκρουσε αλλά ο Ιβοριανός στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Η ελληνική ομάδα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, με το τελικό 1-4 να υπογράφεται από τον Γιάννη Κωνσταντέλια που πλάσαρε πάνω από τον τερματοφύλακα της Μπεϊτάρ.

Το παιχνίδι:

Με την έναρξη του αγώνα, υπήρξε ρίψη αντικειμένων στο γήπεδο με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης να σπεύδει να μαζέψει για να συνεχιστεί το ματς.

Στο 12΄ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με ένα τραγικό λάθος της άμυνας της Μπεϊτάρ και δη του Γκοτλίβ που είχε παραχωρήσει το πέναλτι στο πρώτο ματς. Ο παίκτης γύρισε τη μπάλα από τα αριστερά  προς το τέρμα αλλά ο Σίλβα δεν μπόρεσε να την σταματήσει.

Εν συνεχεία υπήρξε εκ νέου διακοπή στο παιχνίδι, όταν ένα ποτήρι με νερό χτύπησε τον Νάρεϊ.Ο ρέφερι της αναμέτρησης έκανε τις απαραίτητες συστάσεις στους αρχηγούς των ομάδαν ενώ υπήρξε και προειδοποίηση από τα μεγάφωνα του γηπέδου.

Οι πολλές διακοπές όπως είναι λογικό επηρέασαν τον ρυθμό του αγώνα, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μην έχουν ευκαιρίες.

Στο 33’ ο Σούα εκτέλεσε φάουλ, ο Φράιντει πήρε την κεφαλιά ανενόχλητος αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Τρία λεπτά αργότερα, ο «δικέφαλος του βορρά» κοντά στο γκολ. Ο Ζίβκοβιτς πάσαρε στον Νάρεϊ, ο οποίος σούταρε εντός περιοχής, όμως ο Σίλβα απέκρουσε.

Στο 40ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες αφού ο Σβαμπ έκανε λάθος μεταβίβαση και ο Αουγκούστο στην προσπάθειά του να προλάβει, τράβηξε τον αντιπαλό του, με τον Μιλό να δείχνει την κόκκινη κάρτα.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Σούα, ωστόσο δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοτάρσκι που έκανε εκπληκτική επέμβαση διώχνοντας σε κόρνερ.

Οι παίκτες του Ρασβάν Λουτσέσκου έβγαλαν αντίδραση καταφέρνοντας να φτάσουν στο 2-0 με γκολ του Τόμας (45+1’). Ο Ζίβκοβιτς και ο Ισπανός συνεργάστηκαν υπέροχα, με τον δεύτερο να σκοράρει με προβολή.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 45+7’, με σέντρα από τα αριστέρα ο Φράιντει έπιασε την κεφαλιά και γράφοντας το  1-2.

Στην επανάληψη, η Μπεϊτάρ μπήκε στο παιχνίδι με «πατημένο το γκάζι» πιέζοντας για να πετύχει γκολ.

Ο Νικολαέσκου, που πέρασε ως αλλαγή, έκανε κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η ομάδα του Γιόσι Αμπουκασίς, κατάφερε να ισοφαρίσει με προβολή το γκολ όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 77΄ο ΠΑΟΚ είχε μια καλή στιγμή και «πλησίασε» το τρίτο γκολ. Ο γκολκίπερ των Ισραηλινών δεν μπόρεσε να μαζέψει σωστά, η μπάλα του έφυγε και έφτασε στον Τσιγγάρα, ο οποίος έκανε το σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Το 1-3 ήρθε με αυτογκόλ του Ζάι Τράζι Τόμας στο 90+1′. Σε μπαλιά του Σαμάτα προς τον Κωνσταντέλια ο νεαρός επιθετικός γύρισε με μια απίστευτη ντρίμπλα και απέφυγε τον αντίπαλο του. Έκανε το σουτ με τον Σίλβα να αποκρούει αλλά ο Τόμας στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Κωνσταντέλιας και Τσιγγάρας συνεργάστηκαν υπέροχα, με τον πρώτο να κλέβει και τον δεύτερο να πλασάρει και να σκοράρει για το τελικό 1-4.

Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ (Γιόσι Αμπουκασίς): Σίλβα, Μπίτον, Ντγκάνι, Κριέφ, Γκότλιμπ (45+4′ Γκότλιμπ), Μορόζοφ, Ασκενάζι, Αζάρια, Γιόνα (46′ Νικολαέσκου), Φράιντεϊ, Σούα

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης (46′ Κουλιεράκης), Μπάμπα, Σβαμπ, Αουγκούστο, Νάρεϊ, Ζίβκοβιτς (76′ Κωνσταντέλιας), Τάισον (44′ Τσιγγάρας), Τόμας (60′ Σαμάτα).