Βλέπει Ευρώπη η Χέρτα

Σε ένα παιχνίδι με πάρα πολλές ευκαιρίες, η Χέρτα νίκησε με 1-0 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στο Βερολίνο και την «έπιασε» στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας της Bundesliga.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά από την αρχή μέχρι το τέλος, αλλά το ματς κρίθηκε από ένα γκολ, το οποίο πέτυχε στο 40’ ο Γκρούγιτς.

Το παιχνίδι είχε απίστευτα γρήγορο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά και εκατέρωθεν ευκαιρίες για γκολ. Περισσότερο απειλητικοί ήταν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι απείλησαν με τους Χάλερ (10’), Ντα Κόστα (20’), Κόστιτς (28’) και Ρέμπιτς (38’), χωρίς, όμως, να καταφέρουν να σκοράρουν. Οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές στιγμές με τους Τορουναρίγκα (17’) και Γκρούγιτς (26’), με τον τελευταίο να «σπάει το ρόδι» για την ομάδα του, αλλά και για τον ίδιο στο φετινό πρωτάθλημα, ανοίγοντας το σκορ στο 40’.

Με… φόρα και ψυχολογία μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Χέρτα, η οποία σκόραρε και στο 50’ με τον Σέλκε, αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο ίδιος παίκτης είχε άλλη μια καλή ευκαιρία στο 53’, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά, η Άιντραχτ πήρε μέτρα στο γήπεδο, φρέσκαρε την ενδεκάδα της και προσπάθησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης.

Στο 84’ ο Κόστιτς και ο Μίλερ είχαν διαδοχικά σουτ, τα οποία κόπηκαν από τους αμυντικούς, ενώ στο 88’ η κεφαλιά του Ν’Ντίσκα πέρασε άουτ. Το γκολ δεν ήρθε ποτέ κι έτσι οι Βερολινέζοι πανηγύρισαν τη νίκη.