Μπολόνια- Μίλαν: Επέστρεψε στις νίκες η Μίλαν

Η Μίλαν επέστρεψε στις νίκες και διατηρείτε μόνη πρώτη στην βαθμολογία της Serie A.

Με το διπλό έφυγε από “Ρενάτο Νταλ’ Άρα” η Μίλαν, νικώντας με 2-1 την Μπολόνια, για την 20η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Οι ροσονέρι παραμένουν μόνοι πρώτοι με 46 βαθμούς, ενώ η Μπολόνια παρέμεινε στους 20 πόντους.

Η Μίλαν ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Οι ροσονέρι είχαν αρκετές ευκαιρίες να ολοκληρώσουν το παιχνίδι με μεγαλύτερο σκορ από το 1-2.

Η ομάδα του Πιόλι άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό. Ο Ιμπραΐμοβιτς δεν κατάφερε να νικήσει από τα έντεκα βήματα τον Σκορούπσκι, ωστόσο στην συνέχεια της φάσης ο Ρέμπιτς από κοντά νίκησε τον Πολωνό για το 0-1.

Το 0-2 για την ομάδα του Μιλάνου πέτυχε με το 7ο του τέρμα την φετινή σεζόν ο Κεσιέ, με εκτέλεση πέναλτι, στο 55′. Η Μπολόνια το μόνο που κατάφερε ήταν να μειωσει6στο τελικό 1-2, με τον Πόλι στο 81′.

Μπολόνια: Σκορούπσκι, Τομιγιάσου, Ντανίλο, Σουμαόρο, Ντικς, Ντομίνγκεζ, Σουτέν, Σανσόνε, Σοριάνο, Ορσολίνι, Μπάροου.

Μίλαν: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Τομόρι, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Κεσιέ, Τόναλι, Σαλεμάκερς, Λεάο, Ρέμπιτς, Ιμπραΐμοβιτς.