Boxing Day: Μόνη δεύτερη η Νιούκαστλ

Η Νιούκαστλ νίκησε εύκολα τη Λέστερ και μείωσε την απόσταση της από την κορυφή.

Για την Boxing Day της Πρέμιερ Λιγκ, η Νιούκαστλ επικράτησε με 0-3 την Λέστερ, η Φούλαμ με το ίδιο σκορ απέδρασε από την έδρα της Κρίσταλ Πάλας και η Γουλβς με γκολ του Αϊτ Νουρί στο 95′ έφυγε με το διπλό από το Λίβερπουλ.

Η εκπληκτική Νιούκαστλ συνεχίζει την ξέφρενη πορεία και προσπέρασε εύκολα με 0-3 το εμπόδιο της Λεστερ. Οι “Καρακάξες” πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Γουντ στο 3ο λεπτό, στο 7ο ο Γκιμαράες συνεργάστηκε με τον Αλμιρόν και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Το τελικό 0-3 υπέγραψε ο Ζοέλιγκτον στο 32′ και ανέβασε την Νιούκαστλ στην δεύτερη θέση.

Ισόπαλο με 2-2 έληξε το ματς της Τότεναμ με τη Μπρέντφορντ με τις “Σφήκες” να προηγούνται με δύο τέρματα από τους Τζάνελτ στο 14′ και τον Τόνι στο 54′ και την Τότεναμ να κλέβει τον βαθμό τις ισοπαλίας μέσα σε πέντε λεπτά με τον Χάρι Κέιν στο 65′ και τον Χόιμπιεργκ στο 71′.

Η Φούλαμ έφυγε με το διπλό από το Σέλχεστ Παρκ, καθώς επικράτησε με 0-3 της Κρίσταλ Πάλας. Οι Ρέιντ στο 31′, Ριμ στο 72′ και Μίτροβιτς στο 80′ ήταν οι δράστες της νίκης των φιλοξενούμενων.

Με μπάζερ – μπίτερ του Αϊτ Νουρί στο 90+5′, η Γουλβς πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στην Έβερτον στο Γκούντισον Παρκ με 1-2. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκρέι στο 7′, οι “Λύκοι” ισοφάρισαν με τον Ποντένσε στο 22′ και ο Αϊτ Νουρί έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Περίπατο έκανε η Μπράιτον στο Σεντ Μέριτς της Σαουθάμπτον με 1-3. Οι “Γλάροι” βρήκαν δύο τέρματα πριν το ημίχρονο με τον Λαλάνα στο 14′ και με το αυτογκόλ του Περιό στο 36′  που ενίσχυσε το πλεονέκτημα των φιλοξενούμενων. Ο Μαρτς στο 56′ έγραψε το 0-3, ενώ οι “Άγιοι” το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν το σκορ με τον Γουόρντ Πράους στο 73′.