Μπράγκα- Πόρτο: Τεράστιο comeback για την ”αθάνατη” Μπράγκα

Με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά του αγώνα, η Μπράγκα κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας από την Πόρτο

Πόρτο και Μπράγκα αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο Μουνισιπάλ ντε Μπράγκα, στα πλαίσια της 18ης αγωνιστικής της Πριμέιρα Λίγκα.

Oι “Δράκοι” έκαναν το 0-2 με τα τέρματα των Ολιβέιρα και Ταρέμι, για να ισοφαρίσουν στο τελευταία πεντάλεπτο οι γηπεδούχοι με τον Φρανσέζιο και Γκαιτάν. Με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κορόνα αγωνιζόταν η Πόρτο από το 60′.

Τόσο η Πόρτο, όσο και η Μπράγκα θέλανε απεγνωσμένα τη νίκη στο ντέρμπι, για να πλησιάσουν την πρώτη και συνάμα αήττητη Σπόρτινγκ Λισαβόνας. Πλέον τα “Λιοντάρια” είναι στην κoρυφή με 45β και με ματς λιγότερο, έχοντας δεύτερη την Πόρτο με 40β και την Μπράγκα 4η με 37β.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από τα πρώτα μόλις λεπτά, και πέντε λεπτά μετά την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, ο Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ.

Στο 33′ λεπτό, η πτώση του Μαρεγκά μέσα στην περιοχή προβλημάτισε τον διαιτητή του αγώνα, στέλνοντας τον να διπλοτεσκάρει το συμβάν στο VAR. Δύο λεπτά μετά, το πέναλτι δόθηκε στην Πόρτο και με εκτελεστή τον Ολιβέιρα ήρθε το 0-1.

Οι ”Δράκοι” εννιά λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Ταρέμι. Ο Ιρανός φορ πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και την έστειλε με άψογο τελείωμα στην αριστερή γωνία της εστίας, πραγματοποιώντας το 0-2.

Ο Κορόνα στο 60′ λεπτό έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα ενώ είχε ήδη κίτρινη κάρτα, και ο διαιτητής του έδειξε την κόκκινη κάρτα, αφήνοντας του ”Δράκους” με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο μισάωρο του ματς.

Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του 90λεπτου, η Μπράγκα μείωσε σε 1-2 έπειτα από προσωπικό λάθος του Μαρτσεσίν. Ο Φρανσέζιο έκανε ένα κακό σουτ στο κέντρο της εστίας, ωστόσο η λανθασμένη εκτίμηση του πορτιέρο της Πόρτο, έφερε το γκολ για τους γηπεδούχους.

Στο 90+4′ η Μπράγκα κατάφερε να πετύχει το τέρμα της ισοφάρισης που της χάρισε και ένα πολύτιμο βαθμό. Ο Πιαζόν βρέθηκε απέναντι στον Μαρτσεσίν και πάσαρε στον Γκαϊτάν, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στο άδειο τέρμα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Κίτρινες: Κορόνα, Ουρίμπε, Γκαλένο, Τορμένα, Καρμένο

Κόκκινη: Κορόνα

Μπράγκα (Καρβαχάλ): Μαγκαλίαες, Τορμένα, Κάρμο, Σίλβα (59′ Μπόρχα), Εσγκάιο, Ελμουσρατί, Νοβάις (59′ Σπόραρ), Γκαλένο (69′ Γκαϊτάν), Όρτα, Φρανσέζιο, Ρούιθ (69′ Πιαζόν)

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Μαρτσεσίν, Σαρ, Πέπε, Μπεμπά, Μαναφά, Κορόνα, Ολιβέιρα, Ουρίμπε, Ντίας (75′ Σανούσι), Μαρεγκά, Ταρέμι (85′ Μάριο)