Μπράγκα-Παναθηναϊκός: Όρθιος για την πρόκριση στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός αδίκησε τον εαυτό του, κατάφερε όμως να μειώσει σε 2-1 και θα τα δώσει όλα στο «ΟΑΚΑ», προκειμένου να μπορέσει να πάρει την πρόκριση.

Για το πρώτο παιχνίδι των playoffs του Champions League, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Μπράγκα με 2-1 στο «Estadio Municipal de Braga» και θα προσπαθήσει να ανατρέψει το αποτέλεσμα στη ρεβάνς.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε να πιέζει από τα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, καταφέρνοντας να έχει τις περισσότερες καλές στιγμές και να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, έχοντας τις προϋποθέσεις να πετύχει γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπράγκα σόκαρε το «τριφύλλι» καθώς μετά τον συνδυασμό των Μπρούμα και Αντρέ Όρτα, ο Ρουίθ έκανε συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Οι παίκτες του Ζόρζε εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια της άμυνας του Παναθηναϊκού. Ο Γεβντάι έκανε λάθος μετά από πλάγιο, η μπάλα έφτασε στον Όρτα που έδωσε ασίστ στον Τζαλό και ο τελευταίος σκόραρε με άπιαστο σουτ εντός περιοχής για το 2-0.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βρει το γκολ που θα του επέτρεπε να έχει περισσότερες ελπίδες στη ρεβάνς και μπόρεσε να μειώσει στο 90+5′ με τον Ιωαννίδη να βγάζει κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας και τον Μαντσίνι να νικάει με εξαιρετικό πλασέ τον Ματέους, γράφοντας το τελικό 2-1.

Με 4-3-3 παρέταξε την ομάδα του ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με μόλις μία αλλαγή σε σχέση με τα ματς απέναντι στη Μαρσέιγ, με τον  Μπρινιόλι κάτω από τα δοκάρια, τους Βαγιαννίδη, Γεντβάι, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ τετράδα στην άμυνα. Ρούμπεν, Βιλένα και Τζούριτσιτς στον άξονα, τους Παλάσιος-Μαντσίνι στα άκρα και τον Σπόραρ στην κορυφή της επίθεσης.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν τον αγώνα με ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό. Ο Πέρεθ μετά από εκτέλεση φάουλ, έκανε τη σέντρα στον Μάγκνουσον. Ο Ισλανδός έπιασε γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 3’ ο Παναθηναϊκός πιέζοντας έκλεψε και ο Παλάσιος προσπάθησε από τα δεξιά να αιφνιδιάσει τον Ματέους, μην καταφέρνοντας να σκοράρει.

Οι παίκτες της Μπράγκα πάτησαν για πρώτη φορά την περιοχή του Παναθηναϊκού στο 16’ μέσω ωραίας κυκλοφορίας της μπάλας. Ο Μπρούμα πήρε τη μπάλα, ο Βαγιαννίδης τον ανέτρεψε και ο Τσβάιερ έδειξε αρχικά αρχικά πέναλτι υπέρ των γηπεδούχων αλλάζοντας ωστόσο την απόφαση πηγαίνοντας να δει τη φάση στο μόνιτορ και καταλογίζοντας τελικά φάουλ υπέρ του Μπρούμα.

Στο 30’ ο Παλάσιος μπήκε στην περιοχή των Πορτογάλων από τα δεξιά και έκανε δυνατό σουτ, χωρίς να μπορέσει να νικήσει τον γκολκίπερ των αντιπάλων.

Ο Φόντε πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ (44’) από τα δεξιά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Λίγο αργότερα οι παίκτες της Μπράγκα έκαναν εξαιρετική κομπίνα, με τον Άμπελ Ρουίθ να κάνει κακό σουτ.

Στο 45+4’ ο Παλάσιος έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι για τον επερχόμενο Σπόραρ που δεν πρόλαβε να μπει στην πορεία της μπάλας και ο Ματέους έδιωξε με γροθιές.

Στην επανάληψη και πιο συγκρεμένα στο 51’ ο Μπρούμα έκανε ωραία κίνηση από τα αριστερά και τη γύρισε στο ύψος της μικρής περιοχής, ο Ρικάρντο Όρτα με ωραία προσποίηση άφησε τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Αμπέλ Ρουίθ με συρτό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Μπρινιόλι, γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του.

Εν συνεχεία, ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Μαντσίνι να περνάει εξαιρετικά τον Φόντε, να μπαίνει στην περιοχή, πασάροντας στον ανενόχλητο Σπόραρ που έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 73ο λεπτό η άμυνα του Παναθηναϊκού συνελήφθη κοιμώμενη. Ο Γεβντάι έκανε λάθος μετά από πλάγιο και η μπάλα να φτάνει στον Όρτα που έδωσε ασίστ στον Τζαλό, για να σκοράρει ο τελευταίος με άπιαστο σουτ εντός περιοχής (2-0).

Οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς προσπάθησαν να βρουν ένα τέρμα για να μειώσουν και το κατάφεραν στο 90+5′, όταν ο Ιωαννίδης βρήκε με καταπληκτική κάθετη τον Μαντσίνι που σκόραρε για το 2-1.

Κίτρινες: Νιακατέ, Φόντε – Τζούριτσιτς, Αράο, Μπρινιόλι

Μπράγκα (Αρτούρ Ζόρζε): Ματέους, Γκόμες, Φόντε, Νιακατέ, Μαρίν, Μουσράτι (36′ Αντρέ Όρτα), Καρβάλιο, Μπρούμα (86′ Κάστρο), Πίτσι (66′ Τζαλο), Ρικάρντο Όρτα (86′ Λόπες), Ρουίθ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Γεντβάι, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν (82′ Αράο), Βιλένα (76′ Τσέριν), Παλάσιος (76′ Αϊτόρ), Τζούριτσιτς (65′ Μπερνάρ), Μαντσίνι, Σπόραρ (65′ Ιωαννίδης).