Πήρε σωτήριο τρίποντο η Μπράιτον, κατηφόρα για την Τότεναμ

Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Πρεμιερ Λιγκ, η Τότεναμ συνέχισε το κακό σερί καθως ηττήθηκε με 3-0 από την Μπράιτον στο «AMEX» . Η Μπράιτον πέτυχε την πρώτη της νίκη έπειτα από εννέα ανεπιτυχή αποτελέσματα στην έδρα της σε όλες τις διοργανώσεις. Eπίσης για τους γηπεδούχους ντεμπούτο με 2 γκολ έκανε ο Κόνολι .

Καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Στο 3’ οι «γλάροι» άνοιξαν το σκορ με τον Μοπά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το παιδιάστικο λάθος του Γιορίς , ο Γάλλος τερματοφύλακας τραυματίστηκε σοβαρά τον αγκώνα κατά την προσγείωση του στο έδαφος και αντικαταστάθηκε από τον Γκαζανίγκα στο 8’. Στο 10’ η Μπράιτον απείλησε με τον Στίβεν, αλλά η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Βερτόνχεν.

Στο 26’ οι «σπερς» έδειξαν ότι υπάρχουν στο γήπεδο με το άστοχο σουτ του Έρικσεν . Η ομάδα του Γκράχαμ Πότερ η όποια είχε το πόδι της στο γκάζι στο 32’ έκανε το 2-0 με τον Κόνολι, ο οποίος χρειάστηκε δυο προσπάθειες  μια με το τακουνάκι το έδιωξε ο Γκαζανίγκα, όμως ο Κόνολι πήρε το ριμπάουντ και έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Για τον  19χρονο Ιρλανδό  πέτυχε το πρώτο του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ.

Οι Λονδρέζοι μετά και το 2-0 έδειχναν να τα έχουν χαμένα μη μπορώντας να αντιδράσουν. Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Λαμέλα έκανε την δεύτερη τελική για την ομάδα του, όμως η μπάλα να κόπηκε από την άμυνα της Μπράιτον.  Το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Στην επανάληψη το σύνολο του Ποκετίνο προσπάθησε να μπει δυναμικά χωρίς να τα καταφέρει, καθως η Μπράιτον πήρε τα ηνία του ματς σφυροκοπώντας τον Γκαζανίγκα. Στο 62’ ο Στιβενς αστόχησε ,ένα λεπτό αργότερα ο Γκρος στόχευσε το δοκάρι από φάουλ. Το 3-0 το σημείωσε ο Κόνολι στο 65’ με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Τότεναμ έδειχνε την νευρικότητα της καθως έχασε αρκετές περιπτώσεις να μειώσει τα σκορ, Στο 68’ ο  Έρικσεν ήταν άστοχος. Ένα λεπτό αργότερα ο Σον δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ από κοντά. Στο 71’ Κειν ήταν άστοχος. Στο 82’ ο Μόουρα άγγιξε το γκολ αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Γκρος στο 85’ απάντησε στις ευκαιρίες της Τότεναμ. Ένα λεπτό μετά ο Μόουρα δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Ράιαν με τον Αυστραλό να είναι σε ετοιμότητα.

Πλέον  η Μπράιτον είναι στην 12η θέση με 9 βαθμούς, η Τοτεναμ είναι προσωρινά στην 6η θέση με 11 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Μπράιτον: Ράιαν, Μοντόγια, Γουέμπστερ, Μπερν, Ντανκ, Αλζάτε (88’ Μπονγκ), Γκρος, Μόι, Στίβενς (90’ Μάρεϊ), Κόνολι (79’ Μπισουμά), Μοπέ

Τότεναμ: Γιορίς (8’ Γκαζανίγκα), Σισοκό, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ντέιβις, Ντάιερ, Ντομπελέ (46’ Γουίνκς), Σον (73’ Λούκας Μόουρα), Έρικσεν, Λαμέλα, Κέιν