Bundesliga: «6άρα» η Μπάγερν Μονάχου, νίκες για τους γηπεδούχους

Η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε τη Σάλκε, ενώ οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν σημαντικές νίκες

Στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου έκανε ένα ακόμη βήμα για τον τίτλο, ενώ τις νίκες πανηγύρισαν όλοι οι γηπεδούχοι.

Η Μπάγερν Μονάχου δεν είχε προβλήματα κόντρα στη Σάλκε στο «Αλιάντς Αρίνα» και επικράτησε με 6-0. Δύο τέρματα πέτυχε ο Γκνάμπρι, και από ένα οι Κίμιχ (με πέναλτι), Μίλερ, Τελ και Μαζραουί.

Σπουδαίο ματς έγινε στο Βερολίνο με την Ουνιόν να παίρνει δύσκολα τελικά τη νίκη με 4-2 κόντρα στη Φράιμπουργκ και να ανεβαίνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η Μπόχουμ πήρε σημαντική νίκη, στην προσπάθεια της να παραμείνει στην κατηγορία, με 3-2 επί της Αουγκσμπουργκ. Για τους γηπεδούχους ο Κώστας Σταφυλίδης ήταν στη αρχική ενδεκάδα, αλλά αναγκάστηκε να αποχωρήσει στο 36ο λεπτό λόγω τραυματισμού.

Επίσης, εντός έδρας νίκες πανηγύρισαν η Βόλφσμπουργκ και η Φρανκφούρτη, καθώς νίκησαν τις Χόφενχαμ με 2-1 και Μάιντς με 3-0, αντίστοιχα.

Κολωνία-Χέρτα Βερολίνου 5-2 (8΄ Ζέλκε, 39΄,69΄ Χούμπερς, 43΄ Σκιρί, 81΄ Χουσεΐνμπασιτς – 18΄ Τουσάρ, 33΄ Γιόβετιτς)

Μπάγερν Μονάχου-Σάλκε 6-0 (21′ Μίλερ, 29′ πεν. Κίμιχ, 50′, 65′ Γκνάμπρι, 80′ Τελ, 90’+ Μαζραουϊ)

Ουνιόν Βερολίνου-Φράιμπουργκ 4-2 (5′ Μπέχρενς, 36′, 38′ Μπέκερ, 81′ Λαϊντουνί-56′ Γκουλντέ, 70′ πεν. Γκρίφο)

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Μάιντς 3-0 (18′ πεν. Καμάντα, 40′ Μπούτα, 59′ Κόλο Μουανί)

Βόλφσμπουργκ-Χοφενχάιμ 2-1 (15′ Καμίνσκι, 75′ Βάλντσμιντ-90’+ αυτ. Γκουϊλαβογκί)

Μπόχουμ-Άουγκσμπουργκ 3-2 (2′ Αντιέι, 60′ αυτ. Γκουολόου, 62′ Λουσίλα-29′ Μάγιερ, 85′ Γιεμπόα)