Bundesliga: “7άρα” η Μπάγερν, νίκη της Ντόρτμουντ επί της Βόλφσμπουργκ

Θρίαμβος για τη Μπάγερν Μονάχου, μεγάλη νίκη της Ντόρτμουντ επί την Βόλφσμπουργκ.

Για την 4η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν επικράτησε με 7-0 της Μπόχουμ, η Ντόρτμουντ με 1-0 της Βόλφσμπουργκ ενώ η Λειψία πήρε διπλό με 0-1 στο Γκλάντμπαχ

Στην Αλιάνζ Αρίνα, η Μπάγερν συνέτριψε με 7-0 τη Μπόχουμ και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας. Για τους Βαυαρούς σκόραραν από τρεις φορές ο Κέιν (13′, 54′, 88′), ο Μοτίνγκ στο 4′, ο Ντε Λιχτ στο 28′, ο Σανέ στο 38′ και ο Τελ στο 81′.

Στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ, η Ντόρτμουντ επικράτησε με 1-0 της Βόλφσμπουργκ, φτάνοντας τους 11 πόντους και την 5η θέση, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στους 9 βαθμούς και την 7η θέση. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης το πέτυχε ο αρχηγός τον Βεστφαλών Μάρκο Ρόις με ωραίο τελείωμα μετά την συνεργασία με τον Μπραντ στο 68ο λεπτό.

Στο Μπορούσια Παρκ, η Γκλάντμπαχ συνέχισε τις χαμηλές πτήσεις και ηττήθηκε για ακόμη μια φορά απέναντι στην Λειψία με 0-1, με τους γηπεδούχους να παραμένουν στην 16η θέση με δύο βαθμούς ενώ οι ταύροι βρίσκονται στην δεύτερη θέση με 12 πόντους. Το τέρμα για την Λειψία πέτυχε ο Τίμο Βέρνερ στο 75ο λεπτό μετά από κούρσα και δυνατό σουτ.

Συγκάτοικος με την Λειψία στην δεύτερη θέση είναι η Χοφενχάιμ που επικράτησε με 0-2 της Ουνιόν στο Αλ ντερ Άλτεν Φόρστερέι, αφήνοντας την Ουνιόν στην 9η θέση με 6 βαθμούς, χάρη σε τέρματα των Κράμαριτς στο 22′ και Μπέιερ στο 38ο λεπτό.

Σημαντική νίκη με ανατροπή πέτυχε η Άουγκσμπουργκ απέναντι στην Μάιντς με 2-1 και πήρε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους πέντε βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια όντας στην 11η θέση ενώ η Μάινζ είναι ουραγός με μόλις έναν βαθμό. Ο Αγιόρκε έδωσε το προβάδισμα στο 6′ στην Μάινζ με την Άουγκσμπουργκ να καταφέρνει αρχικά να φέρει το ματς στα ίσια στο 15′ και πριν την λήξη να παίρνει θέση οδηγού στο 45′ με δράστη και των δύο γκολ τον Ντεμίροβιτς.

Στουτγκάρδη-Ντάρμστατ 3-1 (22΄ Μιγιό, 32΄, 90΄+3΄ Γκιρασί – 17΄ αυτ. Ζαγκαντού)

Μπάγερν Μονάχου-Μπόχουμ 7-0 (4΄ Τσούπο-Μότινγκ, 13΄, 54΄ πεν., 88΄ Κέιν, 29΄ Ντε Λιχτ, 38΄ Σανέ, 81΄ Τελ)

Ντόρτμουντ-Βόλφσμπουργκ 1-0 (68΄ Ρόις)

Ουνιόν Βερολίνου-Χοφενχάιμ 0-2 (22΄ πεν. Κράμαριτς, 38΄ Μπάιερ)

Γκλάντμπαχ-Λειψία 0-1 (75΄ Βέρνερ)

Άουγκσμπουργκ-Μάιντς 2-1  (15΄, 45΄ Ντεμίροβιτς – 6΄ Αζορκέ)

Βέρντερ Βρέμης-Κολωνία 19:30