Bundesliga: «Αγκαλιά» με τον τίτλο Μπάγερν

Μεγάλο δώρο από την Άουγκσμπουργκ στην εορτάζουσα Μπάγερν.

Η Ντόρτμουντ κόλλησε στο ισόπαλο 1-1 με την  Άουγκσμπουργκ με τους «βεστφαλούς»  μένουν  νοκ-άουτ στη διεκδίκηση της Bundesliga, αφού η απόσταση από την Μπάγερν έφτασε ξανά τους οκτώ βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος η ομάδα του Μάρκο Ρόζε είχε το πάνω ανοίγοντας το σκορ, χάρη στο γκολ του Τοργκάν Αζάρ στο 35′ από ασίστ του Νταούντ. Όσο περνούσαν τα λεπτά η Ντόρτμουντ προσπαθούσε χωρίς αποτέλεσμα. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στον αγώνα, κι ενώ διαχειριζόταν σχετικά το υπέρ της προβάδισμα, η Άουγκσμπουργκ όμως είχε άλλη γνώμη παγώνοντας την  Ντόρτμουντ  με δράστη τον Σαρένρεν-Μπαζέε στο 78′ φέρνοντας το 1-1 .

Πλέον η Μπάγερν  είναι στο +8 (58 βαθμοί έναντι 50), διαφορά που μοιάζει σχεδόν αδύνατον να ανατραπεί στην τελική ευθεία της σεζόν.

Η Λειψία τα βρήκε δύσκολα μέσα στην έδρα της ανταγωνιστικής Μπόχουμ αλλά νίκησε με 0-1. Μοναδικός σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Κριστοφέρ Ενκουκού στο 82’. Οι  Έλληνες ποδοσφαιριστές της Μπόχουμ ο Κώστας Σταφυλίδης έμεινε στον πάγκο, ενώ ο Βασίλης Λαμπρόπουλος ήταν εκτός αποστολής.