Bundesliga: Άλωσε τη Βεστφαλία η Στουτγκάρδη, ταπεινωτική ήττα η Μπάγερν Μονάχου

Πέρασε από την έδρα της Ντόρτμουντ η Στουτγκάρδη, ήττα με ανατροπή για τη Μπάγερν Μονάχου από τη Χαϊντενχάιμ, ακάθεκτη η Λεβερκούζεν

Για την 28η αγωνιστική της Bundesliga, τις νίκες πανηγύρισαν η Λεβερκούζεν, Λειψία και Στουτγκάρδη.

Η Ντόρτμουντ ηττήθηκε στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» με 0-1 από τη Στουτγκάρδη κι το ενδιαφέρον για την ομάδα που θα πάρει την 4η θέση ολοένα και μεγαλώνει. Με το «τρίποντο» που πήραν οι «Σουηβοί» στο σπίτι της Μπορούσια «κλείδωσαν» σε μεγάλο βαθμό την 3η θέση και εκτός συγκλονιστικού απρόοπτου πανηγυρίζουν την είσοδό τους στους ομίλους του Champions League μετά από πολλά χρόνια.

Το αποτέλεσμα ήρθε ως «δώρο» στη Λειψία, η οποία πέρασε νωρίτερα με το εμφατικό 1-4 από την έδρα της Φράιμπουργκ κι «έπιασε» στην 4η θέση τους Βεστφαλούς, που έχουν το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας.

Η Μπάγερν Μονάχου γνώρισε ταπεινωτική ήττα στην έδρα της Χαϊντενχάιμ με 3-2, παρότι είχε προηγηθεί με 2-0. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ προηγήθηκε με τα γκολ των Κέιν (38′) και Γκνάμπρι (45′) και όλα έδειχναν πως θα είχε εύκολο έργο. Στην επανάληψη, όμως οι Βαυαροί εμφάνισαν ξανά τα φετινά αγωνιστικά προβλήματα τους και οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν μέσα σε δύο λεπτά με τους Σέσα (50′) και Κλάιντιενστ (51′)! Στο 79ο λεπτό, ο Κλάιντιενστ πέτυχε το δεύτερο γκολ του, κάνοντας την ολική ανατροπή

Στη μάχη του υποβιβασμού, η Κολωνία σε δύο λεπτά στο 90′ πέτυχε την ανατροπή και πήρε σημαντικό τρίποντο εντός έδρας με 2-1 επί της Μπόχουμ. Σημαντική νίκη πήρε και η Μάιντς, επικρατώντας με 4-0 της Ντάρμστατ.

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (77΄ Τούτα – 62΄ Βελίκοβιτς)

Ουνιόν Βερολίνου-Λεβερκούζεν 0-1 (45’+ πεν. Βιρτζ)

Φράιμπουργκ-Λειψία 1-4 (2′ Χαϊντάρα, 18′, 44′ Οπέντα, 54′ Σέσκο-59′ Γκρίφο)

Μάιντς-Ντάρμστατ 4-0 (33′ Ολσεν, 60′ Γκρούντα, 80′, 85′ Γιάε Σουνγκ)

Κολωνία-Μπόχουμ 2-1 (90′ Τίγκες, 90’+1 Βάλντσμιντ-53′ Πάσλακ)

Χαϊντενχάιμ-Μπάγερν Μονάχου 3-2 (50′ Σέσα, 51′, 79′ Κλάιντιεστ-38′ Κέιν, 45′ Γκνάμπρι)

Ντόρτμουντ-Στουτγκάρδη 0-1 (64΄ Γκιρασί)