Bundesliga: Άνετη νίκη της Μπάγερν Μονάχου

Άνετο πέρασμα για τη Μπάγερν Μονάχου από την έδρα της Μάιντς

H Μπάγερν Μονάχου πέρασε άνετα από τη «Mewa Arena» απέναντι στη Μάιντς, την οποία νίκησε εύκολα με 1-3 και παρέμεινε στο -2 από την πρωτοπόρο, Λεβερκούζεν.

Οι Βαυαροί άνοιξαν το σκορ με τον Κομάν, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 11’ με δυνατό σουτ (0-1). Στο 16ο λεπτό με κεφαλιά του Κέιν, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τις βάσεις για μία άνετη νίκη, κάνοντας το 0-2.

Στο 43′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς, με τον Σασί να μειώνουν σε 1-2.

Πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα οι Βαυαροί καθάρισαν το παιχνίδι, καθώς με το γκολ του Γκορέτσκα στο 59′ πήραν ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων και στη συνέχεια ήταν διαδικαστική διαδικασία.

Η ομάδα του Τούχελ, μαζί με τις Λεβερκούζεν και Ντόρτμουντ παραμένουν αήττητες στο ξεκίνημα του γερμανικού πρωταθλήματος, με την Μπάγερν να μετρά έξι νίκες και δύο ισοπαλίες.

Ντόρτμουντ-Βέρντερ Βρέμης 1-0 (67΄ Μπραντ)

Ουνιόν Βερολίνου-Στουτγκάρδη 0-3 (16΄ Γκιρασί, 81΄ Σίλας, 88΄ Ούνταβ)

Φράιμπουργκ-Μπόχουμ 2-1 (26΄ Ντόαν, 45΄+2 πεν. Γκρίφο – 15΄ Πασιένσια)

Βόλφσμπουργκ-Λεβερκούζεν 1-2 (41΄ Λακρουά – 13΄ Φρίμπονγκ, 62΄ Γκριμάλντο)

Χοφενχάιμ-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-3 (3΄ Μπέιερ – 11΄ Μάρμους, 23΄ Κνάουφ, 45΄+3 Σκίρι)

Ντάρμσταντ-Λειψία 1-3 (31΄ πεν. Κέμπε – 1΄,76΄ Οπέντα, 23΄ Φόρσμπεργκ)

Μάιντς-Μπάγερν Μονάχου 1-3 (43΄ Σασί – 11΄ Κομάν, 16΄ Κέιν, 59΄ Γκορέτσκα)