Bundesliga: Διέλυσε τη Φράιμπουργκ η Βόλφσμπουργκ

Η Βόλφσμπουργκ με εξαιρετικό ποδόσφαιρο διέλυσε τη Φράιμπουργκ, τριάρες για Ουνιόν, Μπόχουμ και Φρανκφούρτη

Για την 16η αγωνιστική της Bundesliga, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε με το θριαμβευτικό 6-0 επί της Φράιμπουργκ.

Οι “Λύκοι” έπαιξαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Βίμερ στο 2ο λεπτό, ο Βιντ με δύο τέρματα στο 28′ και το 37′ έκανε το 3-0. Ο Γκέρχαρντ στο 56′ έκανε τέσσερα τα τέρματα των γηπεδούχων, ο Μπακού στο 81ο λεπτό έκανε το 5-0 και ο Βάλντσμιθ στο 94′ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της νίκης της Βόλφσμπουργκ.

Η Φρανκφούρτη εκμεταλλεύθηκε την ήττα της Φράιμπουργκ, αλλά και τη χθεσινή ισοπαλία της Λειψίας με τη Μπάγερν) και ανέβηκε δεύτερη, νικώντας στη Φρανκφούρτη 3-0 την ουραγό Σάλκε. Μαζί βρίσκεται και η Ουνιόν Βερολίνου, η οποία νίκησε με ανατροπή (3-1) τη Χοφενχάιμ, χάρη σε δύο κεφαλιές του στόπερ Ντανίλιο Ντοέκι κι ένα γκολ του Λέβελινγκ στις καθυστερήσεις.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπόχουμ νίκησε με 3-1 τη Χέρτα Βερολίνου, ενώ ισόπαλο με 1-1 έληξε το Στουτγκάρδη – Μάιντς.

Λειψία-Μπάγερν Μονάχου 1-1 (52΄ Χάλστενμπεργκ – 37΄ Τσούπο-Μότινγκ)

Ουνιόν Βερολίνου-Χοφενχάιμ 3-1 (73΄, 89΄ Ντοέκι, 90+6΄ Λέβελινγκ – 43΄ Μπεμπού)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Σάλκε 3-0 (22΄ Λίντστρεμ, 84΄ Μπορέ, 90+1΄ Μπούτα)

Βόλφσμπουργκ-Φράιμπουργκ 6-0 (2΄ Βίμερ, 28΄, 37΄ Βιντ, 56΄ Νμέτσα, 80΄ Μπακού, 90+4΄πεν. Βάλντσμιτ)

Μπόχουμ-Χέρτα Βερολίνου 3-1 (22΄, 56΄ Χόφμαν, 44΄ Σλότερμπεκ – 87΄ Σερντάρ)

Στουτγκάρδη-Μάιντς 1-1 (36΄ Γκιρασί – 40΄πεν. Ινγκβαρτσεν)

Κολωνία-Βέρντερ Βρέμης 19:30