Bundesliga: Διέλυσε τη Χέρτα Βερολίνου η Μπάγερν Μονάχου

Εύκολα απέδρασε η Μπάγερν Μονάχου από το Βερολίνο και η Λειψία επικράτησε της Βόλφσμπουργκ.

Ενόψει της 22ης αγωνιστικής της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου συνέτριψε με 1-4 τη Χέρτα Βερολίνου και η Λειψία κέρδισε με 2-0 τη Βόλφσμπουργκ.

Με το θριαμβευτικό 1-4 η Μπάγερν Μονάχου απέδρασε από την Χέρτα Βερολίνου και ανέβασε εκ νέου την διαφορά από τη δεύτερη Ντόρτμουντ στους 6 βαθμούς. Οι Βαυαροί πήραν κεφάλι σκορ με τον Τολισσό στο 25′ και έκαναν δύο τα τέρματα τους με τον Τόμας Μίλερ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σανέ στο 75′ με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-3 και ο Γκνάμπρι τέσσερα λεπτά αργότερα έγραψε το όνομα του στον πίνακα τον σκόρερ. Η Χέρτα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Εκέλενκαμπ στο 81ο λεπτό .

Η Λειψία επικράτησε με 2-0 της Βόλφσμπουργκ στην Ρεντ Μπουλ Αρίνα και ανέβηκε στις θέσεις τις Ευρώπης. Τα τέρματα της αναμέτρησης πέτυχαν οι Ορμπάν και Γκβαρντιόλ στο 76′ και το 84′ αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-2 (5΄ Βίμερ, 27΄ Σοπφ)

Λεβερκούζεν-Άουγκσμπουργκ 5-1 (9΄ Μπελαραμπι, 24΄, 65΄, 69΄ Ντιαμπι, 81΄ Αλαριο – 63΄ Μαϊερ)

Γκλάντμπαχ-Ουνιόν Βερολίνου 1-2 (40΄ Κονε – 18΄, 84΄ Κρούζε)

Φράιμπουργκ-Στουτγκάρδη 2-0 (37΄ αυτ. Ιτο, 72΄ Σαντε)

Χοφενχάιμ-Ντόρτμουντ 2-3 (+45΄ Κράμαριτς, 77΄ Ρετέρ – 6′ Χάαλαντ, 58΄ Ρόις, 66΄ αυτ. Ράουμ)

Γκρόιτερ Φιρτ-Μάιντς 2-1 (12΄ Ντουντζιακ, 66΄ αυτ. Μπελ – +90΄ Ονισίβο)

Μπόχουμ-Κολωνία 2-2 (25΄ Χόλτμαν, 70΄ Ασάνο – 36΄ Χούμπερς, 45΄ Μοντέστ)

Λειψία-Βόλφσμπουργκ 2-0 (76΄ Ορμπαν, 84΄ Γκβαρντιολ)

Χέρτα Βερολίνου-Μπάγερν Μονάχου 1-4 (81΄ Εκελενκαμπ – 25΄ Τολισό, 45΄ Μίλερ, 75΄ Σανέ, 79΄ Γκνάμπρι)