Bundesliga: Διέλυσε τη Μάιντς η Μπάγερν, διπλό τετράδας η Ντόρτμουντ

Με οκτώ γκολ φιλοδώρησε η Μπάγερν Μονάχου την Μάιντς, σημαντικό διπλό για Ντόρτμουντ

Για την 25η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου θριάμβευσε με 8-1 της Μάιντς, με αυτό το αποτέλεσμα να επισκιάζει την υπόλοιπη αγωνιστική δράση στην Γερμανία.

Οι Βαυαροί μείωσαν στους 7 βαθμούς από την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν, έχοντας 57 βαθμούς και ένα παιχνίδι περισσότερο από τις Ασπιρίνες. Η Μάιντς παρέμεινε στην ζώνη του υποβιβασμού με 16 βαθμούς και την 17η θέση δύο βαθμούς λιγότερους από την 16η Κολωνία που οδηγείται στα μπαράζ.

Η Μπάγερν ήταν κυρίαρχη σε όλο το ματς και πολύ εύστοχη με τον Κέιν να σημειώνει χατ τρικ δίνοντας το έναυσμα για τον χώρο των γκολ στο 13′, κάνοντας το 4-1 στο 45+7′ και συμπληρώνοντας το στο 70′, από κοντά του ήταν ο Γκορέτσκα με τέρμα στο 20′ και το 92′, ενώ από ένα τέρμα σκόραραν οι Μίλερ στο 47′ Μουσιάλα στο 61′ και Γκνάμπρι στο 67′. Για τη Μάιντς είχε μειώσει προσωρινά ο Αμίρι στο 31′ σε 2-1.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Ντόρτμουντ επικράτησε με 1-2 της Βέρντερ Βρέμης στο Βέζερστάντιον, κάνοντας τα εύκολα δύσκολα. Οι Βεστφαλούς πήγαν προηγούμενη στο ημίχρονο με τον Μάλεν στο 21′ και τον Σάντσο στο 38′ να είναι οι σκόρερ, αλλά ο Σάμπιτσερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχτηκε απευθείας κόκκινη κάρτα και έδωσε νέα πνοή στην αναμέτρηση. Η Βέρντερ στο δεύτερο μέρος πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, σκόραρε με τον Νιμάα όμως δεν πήρε κάτι από την αναμέτρηση. Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε την Ντόρτμουντ στην 4η θέση με 47 βαθμούς και άφησε την Βέρντερ 9η με 30.

Η Άουγκσμπουργκ με δράστη τον Γκουβελέου στο 22ο λεπτό υπερκέρασε τον εμπόδιο της Χαϊντενχάιμ με 1-0 και ανέβηκε στην 8η θέση με 32 βαθμούς έναντι 28 της Χάιντενχάιμ που έπεσε στην 11η θέση.

Η Λειψία μετά τον αποκλεισμό της από τη Ρεάλ, επέστρεψε στις νίκες με 2-0 κόντρα στη Ντάρμσταντ. Οι “ταύροι” πήραν το προβάδισμα νωρίς στην αναμέτρηση με το αυτογκόλ του Ίσεργουντ στο 3′ και κλείδωσαν την νίκη με τον Μπάουμγκάρτνερ στο 50ο λεπτό.

Στο Μπορούσια Παρκ, Γκλάντμπαχ και Κολωνία έμειναν ισόπαλες με 3-3 σε ένα ματς ήταν χάρμα ιδέσθαι. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Αλιντού στο 7′. Η απάντηση της Γκλάντμπαχ ήταν άμεση με τον Χονορά στο 33ο λεπτό με την Κολωνία να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με το δεύτερο τέρμα του Αλιντού στην αναμέτρηση στο 64′. Η γηπεδούχοι κατόρθωσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο 71′ και δύο λεπτά αργότερα να πάρουν κεφάλι στο σκορ με δράστη αμφοτέρων τον Χακ. Το δράμα συνεχίστηκε ωστόσο καθώς η Κολώνια με τον Ντάουνς στο 79ο λεπτό έγραψε το 3-3 με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες να πάρουν το ματς αλλά να μην μπορούν να βρουν εστία.

Στουτγκάρδη-Ουνιόν Βερολίνου 2-0 (19΄ Γκιρασί, 65΄ Φούχριχ)

Μπάγερν Μονάχου-Μάιντς 8-1 (13′, 45’+, 70′ Κέιν, 20′, 90’+ Γκορέτζκα, 47′ Μίλερ, 61′ Μουσιάλα, 66′ Γκνάμπρι-31′ Αμίρι)

Λειψία-Ντάρμστατ 2-0 (3′ αυτ. Ισεργουντ, 50′ Μπάουμγκαρντεν)

Γκλάντμπαχ-Κολωνία 3-3 (32′ Ονορά, 71′, 73′ Χακ-7′, 64′ Αλιντού, 77′ Ντόουνς)

Άουγκσμπουργκ-Χαϊντενχάιμ 1-0 (22′ Γκουελό)

Βέρντερ Βρέμης-Ντόρτμουντ 1-2 (73΄ Νάινμαχ – 21΄ Μάλεν, 38΄ Σάντσο)