Bundesliga: Διέλυσε τη Ντόρτμουντ η Λειψία, όρθια στο Μόναχο η Στουτγκάρδη

Η Λειψία με εξαιρετική εμφάνιση νίκησε τη Ντόρτμουντ, «έκλεψε» το βαθμό από τη Μπάγερν Μονάχου η Στουτγκάρδη

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga, τη νίκη πήρε η Λειψία στο ντεμπούτο του Ρόζε στον πάγκο της ομάδας, ενώ η Στουτγκάρδη έφυγε με τον βαθμό από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου.

Με τέρμα του Λακρουά στο 60ο λεπτό, η Βόλφσμπουργκ επικράτησε με 0-1 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Η Λειψία βρήκε ξανά τον εαυτό της μετά την ήττα από την Σαχτάρ Ντόνετσκ και διέλυσε με 3-0 την Μπορούσια Ντόρτμουντ. Ο Ορμπάν στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους ταύρους. Ο Σομποσλάι στο 45′ έκανε δύο τα τέρματα της Λειψίας και ο Χαϊνταρά στο 84ο λεπτό έκλεισε το σκορ για την Ρεντ Μπουλ.

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε ακόμα μια γκέλα καθώς έμεινε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην Στουτγκάρδη. Ο Τελ έκανε το 1-0 για τους Βαυαρούς και ο Φούχριτς στο 57′ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Τρία λεπτά αργότερα, ο Μουσιάλα έβαλε σε θέση οδηγού την Μπάγερν και ο Γκιρασί στο 92′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε το βαθμό στην Στουτγκάρδη.

Ισόπαλες με 2-2 ήρθαν Χέρτα Βερολίνου και Μπάγερν Λεβερκούζεν. Για την Μπάγερ σκόραραν οι Ντεμιρμπάι στο 49ο λεπτό και ο Σικ στο 79′ ενώ για την Χέρτα ο Σερντάρ στο 56ο λεπτό και ο Ρίχτερ στο 74′.

Η Χοφενχάιμ νίκησε με 4-1 την Μάινζ με τους Κράμαριτς, Πρόμελ, Νταμπούρ και Καντεράμπεκ. Για την Μαινζ, ο Κοχ είχε μειώσει σε 3-1.

Βέρντερ Βρέμης-Άουσμπουργκ 0-1 (63΄ Ντεμίροβιτς)

Mπάγερν-Στουτγκάρδη 2-2 (36΄ Τελ, 60΄ Μουσιάλα – 57΄ Φούχριχ, 90΄+2 πεν. Γκιρασί)

Λειψία-Ντόρτμουντ 3-0 (6΄ Όρμπαν, 45΄ Σομποζλάι, 84΄ Χαϊντάρα)

Χοφενχάιμ-Μάιντς 4-1 (53΄ Κράμαριτς, 69΄ Πρόμελ, 80΄ Νταμπούρ, 90΄+1 Καντεράμπεκ – 83΄ Κερ)

Άϊντραχτ Φρ.-Βόλφσμπουργκ 0-1 (60΄ Λακρουά)

Χέρτα Βερολίνου-Λεβερκούζεν 2-2 (56΄ Σερντάρ, 74΄ Ρίχτερ – 49΄ Ντεμιρμπέι, 80΄ Σικ)

Σάλκε-Μπόχουμ 19:30