Bundesliga: “Διπλό” της Σάλκε στο Μπόχουμ

Το πρώτο “διπλό” της τη φετινή σεζόν στη Bundesliga πανηγύρισε η Σάλκε επί της Μπόχουμ.

Για την 23η αγωνιστική της Bundesliga, η Σάλκε έφυγε με 0-2 από το Μπόχουμ, η Άουγκσμπουργκ νίκησε με 2-1 την Βέρντερ Βρέμης και η Μάινζ με 1-0 την Χοφενχάιμ.

Με 0-2 απέδρασε η Σάλκε από το Μπόχουμ και ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα. Τα γκολ για την Σάλκε πέτυχαν ο Ρέιμαν με αυτογκόλ στο 45′ και ο Μπάλτερ στο 80ο λεπτό.

Με τέρμα του Μπαρέιρο στο 33ο λεπτό η Μάιντς επικράτησε με 1-0 της Χοφενχάιμ, ενώ η Άουγκσμπουργκ νίκησε με 2-1 την Βέρντερ Βρέμης με τον Μπέλιο στο 6′ να ανοίγει το σκορ. Η Βέρντερ έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Στέιτζ στο 16′ και ο Μάιερ στο 46ο λεπτό έδωσε την νίκη στους γηπεδούχους.

Ισόπαλα χωρίς σκορ έληξαν τα Γκλάντμπαχ – Φράιμπουργκ και Ουνιόν Βερολίνου – Κολωνία.

Ντόρτμουντ-Λειψία 2-1 (21’ πεν. Ρόις, 39’ Τσαν – 74’ Φόρσμπεργκ)

Ουνιόν Βερολίνου-Κολωνία 0-0

Μάιντς-Χόφενχαϊμ 1-0 (33’ Μπαρέιρο)

Γκλάντμπαχ-Φράιμπουργκ 0-0

Μπόχουμ-Σάλκε 0-2 (45’ αυτ. Ρίμαν, 79’ Μπίλτερ)

Άουγκσμπουργκ-Βέρντερ Βρέμης 2-1 (5’ Μπέλιο, 46’ Μάιερ – 16’ Στάγκε)

Στουτγκάρδη-Μπάγερν Μονάχου (19:30)

Λεβερκούζεν-Χέρτα Βερολίνου (16:30)

Βόλφσμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης (18:30)