Bundesliga: Ένα ακόμη βήμα προς τον τίτλο η Μπάγερν Μονάχου

Η Μπάγερν Μονάχου πέρασε από την έδρα της Φράιμπουργκ, γκέλες για Φρανκφούρτη και Χοφενχάιμ

Στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Bundesliga, τις νίκες πήραν η Μπάγερν Μονάχου και η Λεβερκούζεν, ενώ η Φρανκφούρτη και η Χοφενχάιμ γκέλαραν εντός έδρας.

Η ομάδα του Μονάχου πέρασε από την έδρα της Φράιμπουργκ, νικώντας με 1-4. Η Μπάγερν ήταν καλύτερη και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Γκορέτζκα (58′), Γκνάμπρι (73′), Κομάν (82′) και Σάμπιτζερ (90’+), ενώ οι γηπεδούχοι είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον Πέτερσεν στο 58ο λεπτό.

Στο Μπάι Αρίνα η Λεβερκούζεν νίκησε με 2-1 τη Χέρτα Βερολίνου, ενώ και η Μπόχουμ έκανε την έκπληξη και με το ίδιο σκορ (1-2) επικράτησε στην έδρα της Χόφενχαϊμ.

Η Στουτγκάρδη, με τον Ντίνο Μαυροπάνο ξανά βασικό στο κέντρο της άμυνας της, πήρε το βαθμό της ισοπαλίας στο ντέρμπι της «ουράς» στην έδρα της Μπίλεφελντ (1-1). Όπως ισόπαλο έληξε και το παιχνίδι στη Φρανκφούρτη με την Αϊντραχτ να μένει στο 0-0 με την τελευταία Γκρόιτερ Φιρτ.

Ουνιόν Βερολίνου-Κολωνία 1-0 (49΄ Αβονίγι)

Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Γκρόιτερ Φιρτ 0-0

Λεβερκούζεν-Χέρτα Βερολίνου 2-1 (34′ Αλάριο, 40′ Μπελαραμπί-42′ Νταριντά)

Φράιμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 1-4 (63′ Πέτερσεν-58′ Γκορέτζκα, 73′ Γκνάμπρι, 90’+ Σάμπιτζερ)

Χοφενχάιμ-Μπόχουμ 1-2 (54′ Ράουμ-28′, 59′ Ασάνο)

Αρμίνια Μπίλεφελντ-Στουτγκάρδη 1-1 (59′ Κρίγκερ-25′ πεν. Κάλαϊτζιτς)