Bundesliga: Εξάρα της Ντόρτμουντ που ελπίζει για τον τίτλο

Έριξε εξάρα η Ντόρτμουντ στη Βόλφσμπουργκ και ελπίζει για τον τίτλο.

Η Ντόρτμουντ δεν έχει άλλη επιλογή από το να εκμεταλλευτεί την έδρα της στο φινάλε της Bundesliga και να ελπίζει σε κάποιο «στραβοπάτημα» της Μπάγερν, έτσι ώστε να πάρει τον τίτλο.

Στο πρώτο από τα τρία ματς που έχει να δώσει στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» στις τελευταίες 4 αγωνιστικές (με τη σημερινή), η Μπορούσια δεν έδωσε πατήματα στην Βόλφσμπουργκ, την οποία διέλυσε με 6-0 (10η σερί νίκη εντός) και πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» τους πρωτοπόρους Βαυαρούς, ενώ απομένουν τρεις… στροφές για το τέλος της περιόδου.

Η «σεμνή τελετή» στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η «αυλαία» της 31ης αγωνιστικής είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι σκόραραν τρεις φορές από το 14΄ έως το 37΄.

Δε σταμάτησαν, όμως, ούτε στο δεύτερο μέρος, όπου πέτυχαν άλλα τρία γκολ, με τον Αντεγέμι να χάνει την ευκαιρία για χατ τρικ, όταν έχασε πέναλτι στο 65΄.