Bundesliga: Γκέλα για Ντόρτμουντ και Λειψία

Η Ντόρτμουντ και η Λειψία ηττήθηκαν από Χέρτα και Αρμίνια Μπίλεφελντ, αντίστοιχα.

Για την 17η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ ηττήθηκε με 3-2 από τη Χέρτα στο Βερολίνο, ενώ η Λειψία έχασε μέσα στην Ρεντ Μπουλ Αρίνα από τη Μπίλεφελντ με 0-2.

Με τέρμα του Λίντστρομ στο 35ο λεπτό η Άιντραχτ Φρανκφούρτης ξεπέρασε το εμπόδιο της Μάιντς με 1-0. Με δράστη του Κρούζε στο 16′ η Ουνιόν Βερολίνου απέδρασε από το Μπόχουμ.

Η Μπίλεφελντ έκανε την έκπληξη και νίκησε τη Λειψία, καθώς πέτυχε το διπλό στην έδρα των ταύρων με τους Σέρα στο 57′ και Οκουγκάβα στο 75ο λεπτό.

Στο Φιρθ, η Γκρόιτερ έμεινε ισόπαλη χωρίς τέρματα με την Άουγκσμπουργκ. Η Χοφενχάιμ με τέρμα του Ακπογκούμα στο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε τον βαθμό κόντρα στη Γκλάντμπαχ που είχε προηγηθεί με τον Γιαν Εμπολό στο 35′.

Η Χέρτα έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε 3-2 τη Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο 31′ με το τέρμα του Μπραντ, η Χέρτα ισοφάρισε στο 51′ με τον Μπελφοντίλ, ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 57′ με τον Ρίχτερ, ενώ ο Γερμανός έκανε και το 3-1 δώδεκα λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Τίγγες στο 83ο λεπτό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Παρασκευή 18/12

Μπάγερν Μονάχου – Βόλφσμπουργκ 4-0 (7′ Μίλερ, 57′ Ουπαμεκάνο, 59′ Σανέ, 87′ Λεβαντόφσκι

Σάββατο 19/12

Άιντραχτ Φρανκφούρτης – Μάιντς 1-0 (35′ Λίντστρομ)

Μπόχουμ – Ουνιόν Βερολίνου 0-1 (16′ Κρούζε)

Λειψία – Μπίλεφελντ 0-2 (57′ Σέρα, 75′ Οκουγκάβα)

Γρόιτερ Φιρτ – Άουγκσμπουργκ 0-0

Χοφενχάιμ – Γκλάντμπαχ 1-1 (91′ Ακπογκούμα – 35′ Εμπολό)

Χέρτα Βερολίνου – Μπορούσια Ντόρτμουντ 3-2 (51′ Μπελφοντίλ, 57′,69′ – 31′ Μπραντ, 83′ Τίγγες)