Bundesliga: Ισόπαλο το ντέρμπι της Μπάγερν Μονάχου με τη Λεβερκούζεν

Ισόπαλη η Μπάγερν Μονάχου με τη Λεβερκούζεν, νίκες για Γκλάντμπαχ και Λειψία

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga, ισόπαλο έληξε το μεγάλο ντέρμπι μεταξύ της Μπάγερν Μονάχου και της Λεβερκούζεν, “4άρα” για Λειψία, ενώ η Γκλάντμπαχ πήρε το τρίποντο στο τέλος.

Μπάγερν και της Λεβερκούζεν ήρθαν ισόπαλες 1-1 στο Μόναχο. Οι πρωταθλητές του Τσάμπι Αλόνσο άνοιξαν το σκορ με τον Αντριχ (31′), αλλά οι Βαυαροί κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Πάβλοβιτς οκτώ λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο μέρος, οι Βαυαροί ήταν καλύτεροι και προσπάθησαν να βρουν το γκολ της νίκης, σπαταλώντας αρκετές ευκαιρίες, αλλά το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Νωρίτερα, η Λειψία στο καλύτερο έως τώρα παιχνίδι της διέλυσε την Αουγκσμπουργκ και πήρε εύκολα τη νίκη με 4-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ταύρους» ο Μπένζαμιν Σέσκο, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ενώ στην ενδεκάδα των φιλοξενούμενων ήταν ο Δημήτρης Γιαννούλης.

Στο μεταξύ η Βόλφσμπουργκ, με τον Κουλιεράκη στην ενδεκάδα, ήταν κοντά στη μεγάλη νίκη επί της Στουτγκάρδης, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ουντάβ στο τελικό 2-2

Η «νεοφώτιστη» Ζανκτ Πάουλι πανηγύρισε μέσα στην έδρα της Φράιμπουργκ την πρώτη φετινή νίκη της με 0-3, ενώ η Γκλάντμπαχ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να πάρει πολύ δύσκολα τη νίκη με 1-0 επί της Ουνιόν Βερολίνου, με το γκολ του Κβανκάρα.

Ντόρτμουντ-Μπόχουμ 4-2 (44′, 75′ Γκιρασί, 62′ πέν. Τσαν, Ενμέτσα – 16′ Μπέρο, 21′ Ντε Βιτ)

Λειψία-Άουγκσμπουργκ 4-0 (10′, 15′ Σέσκο, 46′ Οπέντα, 57′ Σίμονς)

Φράιμπουργκ-Ζανκτ Πάουλι 0-3 (12′, 72′ Σάαντ, 45′ Αφολαγιάν)

Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 2-2 (20′ Βιντ, 68′ Αμούρα-32′ Μιλό, 90’+ Ουντάβ)

Μάιντς-Χαϊντενχάιμ 0-2 (15′ Πιέρινγκερ, 86′ Σόπνερ)

Γκλάντμπαχ-Ουνιόν Βερολίνου 1-0 (90’+ Κβανκάρα)

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν 1-1 (39′ Πάβλοβιτς-31′ Αντριχ)