Bundesliga: Ήττα για τη Μπάγερν Μονάχου από τη Λεβερκούζεν, νίκη για την Ουνιόν

Την ήττα δέχτηκε από τη Λεβερκούζεν η Μπάγερν Μονάχου, ενώ τη νίκη πήρε και η Ουνιόν Βερολίνου

Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής στη Bundesliga, τις νίκες πανηγύρισαν η Λεβερκούζεν και η Ουνιόν Βερολίνου, ενώ ισοπαλία έφεραν η Φράιμπουργκ με τη Μάιντς.

Μεγάλη νίκη που την ανέβασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πέτυχε στο Βερολίνο η Ουνιόν, επικρατώντας στο ντέρμπι της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης με 2-0. Η μεγάλη έκπληξη της φετινής σεζόν στη Γερμανία ήταν καλύτερη και έφθασε στη νίκη με τα γκολ των Κεντίρα (53′) και Μπέχρενς (75′). Με τους τρεις αυτούς βαθμούς συνεχίζει την πορεία της προς τη συμμετοχή στο Champions League την επόμενη σεζόν.

Η Λεβερκούζεν νίκησε στην «Μπάι Αρίνα» την Μπάγερν Μονάχου με 2-1, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής στη Bundesliga, και άλλαξε τα δεδομένα στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς η Ντόρτμουντ έμεινε μόνη πρώτη. Η ομάδα της Βαυαρίας προηγήθηκε με τον Κίμιχ (22′), αλλά στην επανάληψη η Μπάγερ ανέλαβε τον έλεγχο του ματς και κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή με δύο γκολ του Παλάσιος και τα δύο με πέναλτι (56′ και 73′).

Iσόπαλο 1-1 έληξε το παιχνίδι της Μάιντς με τη Φράιμπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ντοάν στο 55′, για να ισοφαρίσει η Μάιντς στο 90+6′ με τον Ονισίβο.

Γκλάντμπαχ-Βέρντερ Βρέμης 2-2

(48΄ Τουράμ, 73΄ Νόιχαους – 68΄, 89΄ Ντακς)

Χοφενχάιμ-Χέρτα Βερολίνου 3-1

(24′ πεν., 37′ πεν. Κράμαριτς, 51′ Μπεμπού-90’+ Γιόβετιτς)

Μπόχουμ-Λειψία 1-0