Bundesliga: Με Ρόις στην κορυφή η Ντόρτμουντ

Με τέρμα του Ρόις, η Ντόρτμουντ έκαμψε το εμπόδιο της Χοφενχάιμ.

Στην αυλαία της 5ης αγωνιστική της Bundesliga, η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε με 1-0 της Χοφενχάιμ, χάρη σε τέρμα του αρχηγού της Μαρκό Ρόις.

Οι Βεστφαλοί με αυτή τους την νίκη έφτασαν τους 12 βαθμούς, απολαμβάνοντας τη μοναξιά της κορυφής, ενώ η Χοφενχάιμ παρέμεινε στους 9β και στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η Ντόρτμουντ ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και πήραν κεφάλι στο σκορ με το ωραίο τελείωμα του Μάρκο Ρόις στο 16ο λεπτό, ενώ θα μπορούσε να κάνει δύο τα τέρματα της με την κεφαλιά του Μοντέστ τρία λεπτά αργότερα και στο τετ α τετ του Θόγκαν Αζάρ στο 67ο λεπτό. Στη συνέχεια, το παιχνίδι δεν προσέφερε ιδιαίτερες συγκινήσεις και οι γηπεδούχοι έφυγαν νικητές.

Σκόρερ: 16′ Ρόις

Κάρτες: 57′ Ρόις, 57′ Μπέλιγχαμ, 76′ Χούμελς – 57′ Βογκτ, 64′ Κάμπακ, 80′ Κράμαριτς

Ντόρτμουντ-Χοφενχάιμ 1-0 (16΄ Ρόις)