Bundesliga: Νέο κάζο της Γκλάντμπαχ στη Μπάγερν Μονάχου

Η Γκλάντμπαχ πήρε το διπλό μέσα στο Αλιάνζ Αρίνα και έμεινε αήττητη τη φετινή σεζόν κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου

Για την 18η αγωνιστική της Bundesliga, η Γκλάντμπαχ νίκησε στο Μόναχο τη Μπάγερν, μάλιστα με ανατροπή (1-2) και σε συνδυασμό με τους αγώνες στο κύπελλο με το 1-1 του πρώτου γύρου και το 0-5 της ρεβάνς, ολοκλήρωσε τις φετινές υποχρεώσεις κόντρα στους Βαυαρούς χωρίς ήττα.

Οι Βαυαροί πήραν κεφάλι στο σκορ στο 18ο λεπτό με τον Λεβαντόφσκι. Το δίδυμο που δίνει τα περισσότερα γκολ στη Μπάγερν, Τόμας Μίλερ και Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι συνεργάστηκαν για ακόμα μια φορά με τον Γερμανό να δίνει την τελική πάσα στον Πολωνό σκόρερ και αυτός να κάνει αυτό που γνωρίζει καλύτερα, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Γκλάντμπαχ παρά το γκολ της Μπάγερν βρήκε γρήγορα τη συγκέντρωση της και έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 27ο λεπτό με τον Νιούχαους (1-1). Ο Γερμανός εκμεταλλεύτηκε την κακή απομάκρυνση των αμυντικών και με δυνατό τελείωμα, ισοφάρισε την αναμέτρηση.

Τη νίκη στους φιλοξενούμενους έδωσε ο Λάινερ πέντε λεπτά αργότερα. Ο Αυστριακός αμυντικός της Μπορούσια βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, μετά το κόρνερ του Γκίντερ και εκτέλεσε τον Νόιερ.

Στο δεύτερο 45λεπτο η Μπάγερν πήρε τα ηνία και πίεζε συνεχώς για να βρει το γκολ ισοφάρισης, αλλά τελικά δεν έγινε και έτσι η Γκλάντμπαχ έφυγε με το διπλό (1-2).

Σκόρερ: 18′ Λεβαντόφσκι – 27′ Νιούχαους, 32′ Λάινερ

Κάρτες: 78′ Στιντλ

Μπάγερν Μονάχου: Ούλριχ, Παβάρ, Κίμιχ, Ζιλέ, Τίλιμαν (75′ Κοπάντο), Μουζιάλα, Ρόκα (75′ Γουόνερ), Γκνάμπρι, Ζάμπιτσερ, Λεβαντόφσκι, Μίλερ

Γκλάντμπαχ: Ζόμερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Γιάντσκε (67′ Μπέγερ), Λάινερ (78′ Χέρμαν), Κράμερ (79′ Μπένες), Νιούχαους (67′ Πλεά), Κονέ, Νετζ, Εμπολό, Στιντλ (90′ Τουράν)