Bundesliga: Νίκες για Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ

Με νίκες προχώρησαν Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ απέναντι σε Μάιντς και Άιντραχτ Φρανκφούρτης, αντίστοιχα

Για την 12η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου έκανε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στη Μάιντς και την κέρδισε με 6-2 και η Ντόρτμουντ με 1-2 την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Στην Φρανκφούρτη, η Ντόρτμουντ πέρασε με 1-2 κόντρα στην Άιντραχτ. Οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ με τον Μπραντ στο 21ο λεπτό αλλά η απάντηση της Άιντραχτ ήταν άμεση και πέντε λεπτά αργότερα έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με τον Καμάντα. Η Ντόρτμουντ πήρε το τρίποντο με τον Μπέλιγχαμ στο 52ο λεπτό.

Η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στην κορυφή της πρωταθλήματος με την επικράτηση της με 6-2 κόντρα στην Μάινζ. Οι Βαυαροί πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Γκνάμπρι στο 5ο λεπτό, ο Μουσιάλα στο 28′ έκανε δύο τα τέρματα της Μπάγερν, ο Μανέ σκόραρε για το 3-0 στο 43′. Ο Βίντμερ μείωσε σε 3-1 πριν την λήξη του ημιχρόνου. Ο Γκορέτσκα στο 58′ έκανε το 4-1, ο Τελ στο 79′ έβαλε το πέμπτο γκολ των Βαυαρών, ο Ινγκβάρτσεν στο 82′ σκόραρε για την Μάινζ και ο Τσούπο Μοτίνγκ στο 86ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στην Ρεντ Μπουλ Αρίνα, η Λειψία πήρε το τρίποντο με 2-0 με αντίπαλο τη Λεβερκούζεν. Ο εξαιρετικός για ακόμα ένα παιχνίδι Ενκουκού στο 32ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στους Τάυρους και ο Βέρνερ στο 83′ καθάρισε το τρίποντο για τους γηπεδούχους.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Βόλφσμπουργκ διέλυσε με 4-0 τη Μπόχουμ και η Στουτγκάρδη κέρδισε με 2-1 την Άουγκσμπουργκ.