Bundesliga: Νίκες για Γκλάντμπαχ, Ντόρτμουντ και Λειψία

Σπουδαίο διπλό πήρε η Γκλάντμπαχ στο Βόλφσμπουργκ, ενώ νίκες εντός έδρας πήραν οι Λειψία και Ντόρτμουντ

Για την 7η αγωνιστική της Bundesliga, η Γκλάντμπαχ πήρε το διπλό στην έδρα της Βόλφσμπουργκ με 1-3, η Άουγκσμπουργκ νίκησε με 2-1 την Άουγκσμπουργκ και η Λειψία πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό αποτέλεσμα πήρε την νίκη με αντίπαλο την Μπόχουμ.

Βόλφσμπουργκ – Γκλάντμπαχ 1-3 (Βάλσμιντ 25′ – Εμπολό 5′, Χόφμαν 7′, Σκάλι 95′)

Η Γκλάντμπαχ έχοντας πάρει φόρα από την νίκη της κόντρα στην Ντόρτμουντ πήρε το διπλό και στην έδρα της Βόλφσμπουργκ με 1-3. Η φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν γρήγορα με δύο γκολ στο 5′ και στο 7′ με τους Εμπολό και Χόφμαν βάζοντας γερές βάσεις για την νίκη. Η Βόλφσμπουργκ μείωσε στο 25′ με τον Βάλσμιντ στο 25′ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, όμως ο Σκάλι στο 95′ έκανε το 1-3 και έβαλε ταφόπλακα στα όνειρα των Λύκων.

Ντόρτμουντ – Άουγκσμπουργκ 2-1 (Γκερέιρο 10′, Μπράντ 51′ – Ζεκίρι 35′)

Στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ, η Ντόρτμουντ νίκησε με 2-1 την Άουγκσμπουργκ και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από την Γκλάντμπαχ. Οι Βεστφαλοί πήραν κεφάλι στο σκορ με την εκτέλεση πέναλτι του Γκερέιρο στο 10ο λεπτό. Η Άουγκσμπουργκ ισοφάρισε στο 35′ με τον Ελβετό επιθετικό Ζεκίρι. Η Ντόρτμουντ πήρε το τρίποντο με το τέρμα του Τζούλιαν Μπραντ στο 51′.

Στουτγκάρδη – Χοφενχάιμ 3-1 (Κεμπφ 18′, Μαυροπάνος 60′, Μάσιμο 81′ – Μπραν Λάρσεν 84′)

Στην Μερσεντές-Μπενζ Αρίνα, η Στουτγάρδη νίκησε με 3-1 την Χοφενχάιμ και έκανε την δεύτερη νίκη της στην φετινή Μπουντεσλίγκα. Η γηπεδούχος άνοιξε το σκορ με τον Κεμπφ στο 18ο λεπτό. Ο Μαυροπάνος στο 60′ με ωραία προσπάθεια από τον Έλληνα αμυντικό έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του και ο Μάσιμο στο 80′ έκανε το 3-0. Το μόνο που κατάφερε η Χοφενχάιμ ήταν να φτάσει στην μείωση του σκορ με τον Μπραν Λάρσεν στο 84ο λεπτό.

Χέρτα Βερολίνου – Φράιμπουργκ 1-2 (Πιατέκ 70′ – Λίενχαρτ 17′ και Πέτερσεν 78′)

Στο Βερολίνο, η Χέρτα Βερολίνου ηττήθηκε με 1-2 από την Φράιμπουργκ. Ο Λίενχαρτ στο 17′ έβαλε σε θέση οδηγού την Φράιμπουργκ με την Χέρτα να απαντά με τον Πιατέκ στο 70ο λεπτό. Ο Πέτερσεν στο 78′ έδωσε την νίκη στους φιλοξενούμενους.

Λειψία – Μπόχουμ 3-0 (Σίλβα 70′, Ενκουκού 73′, 78′)

Στην Ρεντ Μπουλ Αρίνα, η Λειψία καθάρισε σε ένα οκτάλεπτο την μπουγάδα κόντρα στην Μπόχουμ με τρία γκολ από το 70′ έως το 78′ και νίκησε με 3-0.

Ο Σίλβα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 και στη συνέχεια ο Ενκουκού με δύο τέρματα στο 73′ και 78′ έδωσαν την νίκη στους γηπεδούχους.