Bundesliga: Νίκες για Ντόρτμουντ και Λειψία

Νίκησαν Λειψία και Ντόρτμουντ και συνεχίζουν τη μάχη για την τετράδα

Για την 29η αγωνιστική της Bundesliga, με νίκες συνέχισαν την προσπάθεια τους για την 4η θέση, όπου ισοβαθμούν, Λειψία και Ντόρτμουντ.

Η Ντόρτμουντ κατάφερε να πάρει το διπλό στην έδρα της Γκλάντμπαχ με 1-2, ενώ έπαιζε με 10 παίκτες από το 55′ λόγω αποβολής του Αντεγέμι.

Η Λειψία νίκησε με 3-0 τη Βόλφσμπουργκ εντός έδρας, με τους «κόκκινους ταύρους» να διατηρούν το πλεονέκτημα σε τέτοιο ενδεχόμενο.

Στη μάχη της «ουράς» η Μάιντς πήρε τεράστια βαθμολογικής σημασίας νίκη με 4-1 επί της Χοφενχάιμ και σε συνδυασμό με την εντός έδρας γκέλα της Μπόχουμ (1-1 με την αδιάφορη Χαϊντενχάιμ) μείωσε στο -1 από τη βασική της αντίπαλο στη μάχη της παραμονής.

Πρωταγωνιστής του αγώνα στο Μπόχουμ, ήταν ο Κέβεν Σλότερμπεκ, ο οποίος με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στην Χαϊντενχάιμ στο 81′ και εννέα λεπτά αργότερα διόρθωσε το λάθος του σκοράτοντας για την ισοφάριση.

Πάλεψε στο Μόναχο η προτελευταία της κατάταξης, Κολωνία, αλλά η Μπάγερν ήταν αυτή που πήρε το «τρίποντο» (1-0), έχοντας περισσότερο το μυαλό της στη ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας με την Άρσεναλ (2-2 το πρώτο ματς στο Λονδίνο), που θα κρίνει ποια ομάδα θα προκριθεί στους ημιτελικούς του Champions League.

Άουγκσμπουργκ-Ουνιόν Βερολίνου 2-0 (48′ Τιτς, 83′ Μίτσελ)

Μπάγερν Μονάχου-Κολωνία 2-0 (65′ Γκερέιρο, 90’+3 Μίλερ)

Λειψία-Βόλφσμπουργκ 3-0 (13′ Όλμο, 68′ Σέσκο, 82′ Οπέντα)

Μάιντς-Χοφενχάιμ 4-1 (47′ Μπούρκαρτ, 51′ Εμβουενε, 63′ Γκρούντα, 89′ Ονισίβο – 19′ Καντεράμπεκ)

Γκλάντμπαχ-Ντόρτμουντ 1-2 (36′ Βόμπερ – 22′,28′ Σάμπιτσερ)

Μπόχουμ-Χαϊντενχάιμ 1-1 (90′ Σλότερμπεκ – 81′ αυτ. Σλότερμπεκ)

Στουτγκάρδη-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 19:30