Bundesliga: Νίκη με Μουσιάλα η Μπάγερν Μονάχου

Με πρωταγωνιστή τον Μουσιάλα που πέτυχε δύο τέρματα, η Μπάγερν Μονάχου πήρε τη νίκη κόντρα στην Χοφενχάιμ.

Για την 17η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε εύκολα με 3-0 της Χοφενχάιμ στο Αλιάνζ Αρίνα.

H ομάδα του Τουχελ έκανε «ποδαρικό» με εντός έδρας νίκη στο 2024 και φυσικά την αφιέρωσαν στον θρύλο της Μπάγερν, Φραντς Μπέκενμπάουερ, o οποίος έφυγε πρόσφατα από τη ζωή στα 78 του χρόνια.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ήταν ο Μουσιάλα, με τον Γερμανό μεσοεπιθετικό να σκοράρει δις και να δείχνει το ταλέντο του.

Ο μεσοεπιθετικός της Μπάγερν έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του στο 18ο λεπτό μετά την συνεργασία του με τον Λερόι Σανέ. Ο πρώην εξτρέμ της Μάντσεστερ Σίτι σέρβιρε εκ νέου στον Μουσιάλα που δεν λάθεψε και κλείδωσε τη νίκη για τους Βαυαρούς. Το τελικό αποτέλεσμα υπέγραψε ο Χάρι Κέιν στο 90ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στο 74΄ λόγω αποβολής του Πρόμελ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Με τη νίκη της αυτή, η Μπάγερν πλησίασε σε απόσταση αναπνοής την πρωτοπόρο Λεβερκούζεν με 41 βαθμούς έναντι 42 των “ασπιρινών” και άφησε τη Χοφενχάιμ στους 24β και την 7η θέση.

Μπάγερν Μονάχου-Χοφενχάιμ 3-0 (18΄,70΄ Μουσιάλα, 90΄+1 Κέιν)