Bundesliga: Νίκη με Πλέα η Γκλάντμπαχ

Με το τέρμα του Πλέα, η Γκλάντμπαχ πήρε τη νίκη κόντρα στη Χέρτα Βερολίνου.

Στην αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Bundesliga, η Γκλάντμπαχ με το πέναλτι-γκολ του Πλέα στο 34ο λεπτό, προσπέρασε το εμπόδιο της Χέρτα Βερολίνου με 1-0 και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 7β. σε τρεις αναμετρήσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στον 1β σε ισάριθμα παιχνίδια.

Η Χέρτα μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Λουκεμπάκιο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και χάρη στον Ζόμερ δεν κατόρθωσε να ανοίξει το σκορ.

Πράγμα το οποίο έκανε η Γκλάντμπαχ στο 34ο λεπτό με τον Πλέα. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι από τον Ουρέμοβιτς, ο Πλέα ανέλαβε την εκτέλεση επέλεξε την δεξιά γωνία, όπου έπεσε και ο Κρίστενσεν, αλλά ο τερματοφύλακας της Χέρτα δεν μπόρεσε να φτάσει τη μπάλα.

Στη συνέχεια, η Γκλάντμπαχ είδε τον Χόφμαν να σκοράρει, αλλά το τέρμα του να ακυρώνεται ως οφσάιντ και έτσι παρέμεινε το τελικό 1-0.