Bundesliga: Νίκησε και στο -4 η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ απέδρασε από το Μάιντς με χρυσό σκόρερ τον Βίτσελ και μείωσε στους τέσσερις την διαφορά της από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου

Για την εξ’ αναβολής αναμέτρηση της 25ης αγωνιστικής για την Bundesliga, η Ντόρτμουντ έφυγε με το διπλό (0-1) από την Μέβα Αρίνα της Μάιντς και βρίσκεται τέσσερις βαθμούς πίσω από την Μπάγερν Μονάχου.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Άξελ Βίτσελ με τελείωμα μέσα από την περιοχή μετά την εκτέλεση φάουλ του Ρέινερ στο 87ο λεπτό δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Οι Βεστφαλοί μετά το τέλος του παιχνιδιού έφτασαν τους 56 βαθμούς σε 26 αναμετρήσεις και την δεύτερη θέση έναντι 60 της Μπάγερν Μονάχου που βρίσκεται στην κορυφή και οκτώ στροφές πριν το τέλος ελπίζουν σε στραβοπάτημα των Βαυαρών και νίκη τους μέσα στο Αλιάνς Αρίνα.

Η Μάιντς με την σειρά της βρίσκεται στην μέση της βαθμολογίας και την 10η θέση με 34 βαθμούς σε 25 ματς και είναι σχετικά αδιάφορη έχοντας διαφορά 10 βαθμών από τις θέσεις της Ευρώπης και 11 από αυτή του πλέι άουτ.

Σκόρερ: 87′ Βίτσελ

Κάρτες: 43′ Μπελ, 49′ Σταχ, 92′ Λουκόκι – 43′ Βολφ, 44′ Νταχούντ, 45+3′ Πόνγκρασιτς, 93′ Βίτσελ