Bundesliga: Ο Μοντέστ έσωσε τη Ντόρτμουντ, νίκη στην πρεμιέρα του Τσάμπι Αλόνσο

Ισόπαλη η Ντόρτμουντ με τη Μπάγερν Μονάχου, νίκη για τη Λεβερκούζεν στην πρεμιέρα του Τσάμπι Αλόνσο

Για την 9η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ πήρε στο τέλος την ισοπαλία με τη Μπάγερν Μονάχου, ενώ ντεμπούτο με νίκη πέτυχε ο Τσάμπι Αλόνσο στη Λεβερκούζεν.

H Ντόρτμουντ κατάφερε να σώσει την παρτίδα, καθώς έχανε με 0-2 από τη Μπάγερν Μονάχου και πήρε την ισοπαλία (2-2) στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ».

Ο Μοντέστ πέρασε ως αλλαγή στο 70ο λεπτό και έφερε τα πάνω-κάτω, με μία ασίστ και ένα γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Βαυαροί είχαν προηγηθεί με Γκορέτσκα στο 33′ και τον Σανέ στο 53′. Ο Μουκοκό μείωσε στο 74’ από ασίστ του Μοντέστ για τη Μπορούσια και λόγω της αποβολής του Κομάν στο 90’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο ίδιος παίκτης έδωσε το βαθμό στην ομάδα του Τέρζιτς, μετά από γύρισμα του Σλότενμπεργκ (2-2).

Νωρίτερα, εντυπωσιακή ήταν η πρώτη παρουσία του Τσάμπι Αλόνσο στην τεχνική ηγεσία της Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» επιβλήθηκαν με το ευρύ 4-0 της Σάλκε στην «Μπάι Αρίνα».

Η Λειψία έμεινε στο 1-1 με τη Μάιντς στην «Οπελ Αρίνα», με την ομάδα του Μάρκο Ρόζε να σώζει το βαθμό με τον Κρίστοφερ Ενκουνκού στο 80’. Στη Βαυαρία, Αουγκσμπουργκ και Βόλφσμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες με το ίδιο σκορ.

Η Μπόχουμ επικράτησε με 3-0 της Φρανκφούρτης, όπου δέχθηκε και τα τρία γκολ στο τελευταίο 20λεπτο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το πρώτο φετινό τους «τρίποντο».

Χοφενχάιμ-Βέρντερ Βρέμης 1-2 (32΄ Νταμπούρ – 18΄ Ντακς, 86΄πεν. Φούλκρουγκ)

Λεβερκούζεν-Σάλκε 4-0 (38’ Ντιαμπί, 41’, 53’ Φρίμπονγκ, 90’ Παουλίνιο)

Μάιντς-Λειψία 1-1 (45’ Ινγκβάρτσεν – 80’ Ενκουνκού)

Μπόχουμ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-0 (71’ Χόφμαν, 87’αυτ. Εντικά, 90’+1’ Φέρστερ)

Άουγκσμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 1-1 (55’ Γκούμι – 28’ Γκέρχαρτ)

Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου 2-2 (74’ Μουκοκό, 90’+5’ Μοντέστ – 33’ Γκορέτσκα, 53’ Σανέ)