Bundesliga: Παραμένει στην κορυφή η Λεβερκούζεν, διπλό στη Φρανκφούρτη η Στουτγκάρδη

Εμφατικό διπλό πήρε η Λεβερκούζεν στη Βρέμη και σταθεροποιείται στην κορυφή.

Για την 12η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερ Λεβερκούζεν συνεχίζει αήττητη για την φετινή σεζόν και με την νίκη της κόντρα στην Βέρντερ Βρέμης(0-3) οδηγεί την κούρσα της κορυφής στην Γερμανία.

Η Λεβερκούζεν επικράτησε με 0-3 της Βέρντερ Βρέμης στο Βεζερστέιντιον και παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Οι «Ασπιρίνες» πήραν το προβάδισμα με το αυτογκόλ του Ντίμαν στο 9ο λεπτό και διπλασίασαν τα τέρματα τους πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τον Φρίμπονγκ στο 43ο. Το τελικό σκορ υπέγραψε ο Γκριμάλντο στο 76′ με υπέροχο τελείωμα.

Στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ, η Ντόρτμουντ παρά την αρχική ψυχρολουσία της βρήκε τον τρόπο και νίκησε με 4-2 την Γκλάντμπαχ. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εκπληκτικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 0-2 πριν την ολοκλήρωση του ημιώρου στον αγώνα με τα τέρματα του Ρέιντζ και Κονέ στο 13′ και το 28′ αντίστοιχα. Κάπου εκεί η Ντόρτμουντ αντέδρασε και με ένα ονειρικό τέταρτο κατόρθωσε να ανατρέψει πλήρως το παιχνίδι σκοράροντας τρεις φορές πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Αρχικά, ο Σάμπιτσερ στο 30′ μείωσε το σκορ, ο Φούκρουγκ έφερε το παιχνίδι στα ίσια δύο λεπτά αργότερα και με την συμπλήρωση 45 λεπτών ο Μπινουά Γκίτενς ολοκλήρωσε την ανατροπή. Στο 97ο λεπτό, ο Μάλεν έβαλε το κερασάκι στην τούρτα της επικράτησης των Βεστφαλών.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Στουτγάρδη έφυγε με το διπλό από τη Φρανκφούρτη με 1-2 κόντρα στην Άιντραχτ (η οποία θα κοντραριστεί με τον ΠΑΟΚ μεσοβδόμαδα, για την πρωτιά στον όμιλο). Οι «Σουηβοί» είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Ντενίζ Ούνταβ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο μέρος, που τελικά αρκούσαν για να τους χαρίσουν το σπουδαίο «διπλό» και να τους διατηρήσουν στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Βόλφσμπουργκ πήρε το τρίποντο με 2-1 κόντρα στη Λειψία και ισόπαλα με 1-1 αναδείχτηκαν τα Ουνιόν Βερολίνου – Άουγκσμπουργκ και Φράιμπουργκ – Ντάρμσταντ.

Κολωνία-Μπάγερν Μονάχου 0-1 (20 Κέιν)

Ντόρτμουντ-Γκλάντμπαχ 4-2 (30′ Σάμπιτσερ, 32′ Φίλκρουγκ, 45’+ Γκίτενς, 90’+ Μάλεν-13′ Ρέιτζ, 28′ Κονέ)

Ουνιόν Βερολίνου-Άουγκσμπουργκ 1-1 (88′ Φόλαντ-39′ πεν. Ντεμίροβιτς)

Φράιμπουργκ-Ντάρμστατ 1-1 (35′ Χόλερ-18′ Χόνσακ)

Βόλφσμπουργκ-Λειψία 2-1 (9′ Βιντ, 66′ Ροζέριο-52′ Πόουλσεν)

Βέρντερ Βρέμης-Λεβερκούζεν 0-3 (9′ αυτ. Ντέμαν, 42′ Φρίμπονγκ, 76′ Γκριμάλντο)

Άϊντραχτ Φρανκφούρτης-Στουτγκάρδη 1-2 (26΄ αυτ. Άντον – 2΄, 45΄+2 Ούνταβ)