Bundesliga: Παρέμεινε στην κατηγορία η Στουτγκάρδη

Στη Bundesliga και τη νέα σεζόν η Στουτγκάρδη που επικράτησε του Αμβούργου στα μπαράζ παραμονής

Η Στουτγκάρδη επικράτησε με 1-3 του Αμβούργου στο «Volksparkstadion» στα μπαράζ και παρέμεινε στη Bundesliga.

Το συγκρότημα του Σεμπάστιαν Χένες πανηγύρισε την παραμονή του στην κορυφαία κατηγορία με δύο νίκες απέναντι στο Αμβούργο και παραμείνει για 4η σεζόν την πρώτη εθνική.

Από την άλλη, για ακόμη μία χρονιά το Αμβούργο δεν κατάφερε να επιστρέψει στα «σαλόνια» του γερμανικού ποδοσφαίρου, μετά τον υποβιβασμό του τη σεζόν 2017/2018. Έτσι για 6η σεζόν θα παραμείνει στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας.

Το 3-0 του πρώτου αγώνα υπέρ των «Σουηβών» αποδείχθηκε μη αναστρέψιμο στο “Volksparkstadion”. Ο αγώνας ξεκίνησε με το Αμβούργο να μπαίνει πολύ δυνατά και να παίρνει το προβάδισμα μόλις στο 6ο λεπτό με τον Κίτελ.

Στο δεύτερο μέρος, όμως, ο Εντσό Μιλό με δύο γκολ (48΄, 64΄) έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση. Ο Σίλας στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα»

Βασικός κι αναντικατάστατος στην ενδεκάδα των νικητών ήταν γι΄ άλλη μια φορά ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος, ο οποίος δέχτηκε την κίτρινη κάρτα στο 25ο λεπτό για κράτημα αντιπάλου.