Bundesliga: “Πάρτι” της Γκλάντμπαχ απέναντι στη Βόλφσμπουργκ

Εμφατική επικράτηση της Γκλάντμπαχ κόντρα στη Βόλφσμπουργκ.

Για την 11η αγωνιστική της Bundesliga, η Γκλάντμπαχ διέλυσε τη Βόλφσμπουργκ με 4-0 στο “Borussia Park” και ανέβηκε στην δέκατη θέση και πλέον ισοβαθμεί με τους “λύκους” στους 13 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν τον ρυθμό από το πρώτο σφύριγμα και άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό, όταν ο Τσβάντσαρα βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ με 1-0.

Στο 42′ ο γκολκίπερ της Βόλφσμπουργκ έκανε λάθος μεταβίβαση, ο Ριτς έκλεψε τη μπάλα και νίκησε τον Καστέλς για να κάνει το 2-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τη Γκλάντμπαχ να απειλεί συνεχώς την αντίπαλό της και στο 64ο λεπτό οι παίκτες του Σεοάνε κέρδισαν κόρνερ, την εκτέλεση ανέλαβε ο Νετζ που είδε τον Ονορά στο ύψος της μεγάλης περιοχής και αυτός με δυνατό σουτ, ξεγέλασε τον τερματοφύλακα της Βόλφσμπουργκ και έγραψε το 3-0.

Τα “πουλάρια” βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα, ο Πλεά έφυγε στην κόντρα, σκοράροντας εντυπωσιακά για να διαμορφώσει το τελικό 4-0.

Αξίζει να σημειωθεί πως το σύνολο του Νίκο Κόβατς περνάει άσχημη περίοδο, καθώς στα τελευταία 5 ματς δεν έχει καταφέρει να πετύχει νίκη, μετρώντας τέσσερις ήττες και μόλις μία ισοπαλία.