Bundesliga: “Πεντάρα” της Άιντραχτ στη Λεβερκούζεν

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης διέλυσε τη Μπάγερν Λεβερκούζεν με εξαιρετική εμφάνιση.

Για την 10η αγωνιστική της Bundesliga, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης επικράτησε με 5-1 της Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Καμάντα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 56ο λεπτό με την κεφαλιά του Χινκάπι μετά το κόρνερ του Ντεμιρμπάι. Όμως, δεν πρόλαβαν να χαρούν το τέρμα τους για πολύ καθώς δύο λεπτά αργότερα, ο Μαουνί εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Λενζ και με το κεφάλι έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Άιντραχτ.

Ο Λίνστρεμ στο 65ο λεπτό έκανε τρία τα γκολ της ομάδας από την Φρανκφούρτη και ο Καμάντα στο 71ο λεπτό με δεύτερη εκτέλεση πέναλτι έγραψε το 4-1. Το τελικό σκορ έγραψε ο Αλάριο με δυνατό σουτ στο 86ο λεπτό και υπέγραψε την νίκη των Αετών.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μαιντς με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κέρδισε με 0-2 μέσα στην Βρέμη την Βέρντερ. Βόλφσμπουργκ και Γκλάντμπαχ μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο τελικό 2-2.

Η Στουτγκάρδη έκανε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα με 4-1 επί της Μπόχουμ και η Λειψία αν και δυσκολεύτηκε στο τελικός προσπέρασε με 3-2 το εμπόδιο της Χέρτα Βερολίνου.

Σάλκε-Χοφενχάιμ 0-3 (11΄ πέν., 59΄ πέν. Σκοβ, 45΄+2 Νταμπούρ)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Λεβερκούζεν 5-1 (45’+5’πέν., 72’πέν. Καμάντα, 58’ Κόλο Μουανί, 65’ Λίντστρεμ, 86’ Αλάριο – 56’ Χινκάπιε)

Στουτγκάρδη-Μπόχουμ 4-1 (3’πέν., 64’ Εμβουμπά, 22’ Αχαμαντά, 71’ Εντό – 29’ Τσόλερ)

Βόλφσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-2 (43’ Γκέρχαρντ, 69’ Μαρμούς – 13’, 47’ Τιράμ)

Βέρντερ Βρέμης-Μάιντς 0-2 (36’ Ινγκβάρτσεν, 66’ Λι)

Λειψία-Χέρτα Βερολίνου 3-2 (16΄ Φόρσμπεργκ, 30΄ Ράουμ, 45΄ Ορμπάν- 62΄ πέν. Λουντεμπάκιο, 64΄ Γιόβετιτς)