Bundesliga: Πέρασε από Στουτγκάρδη και μείωσε η Ντόρτμουντ

Με δύο τέρματα από τον Τζούλιαν Μπραντ, η Ντόρτμουντ μείωσε την απόσταση από την Μπάγερν Μονάχου

Στην αυλαία της 29ης αγωνιστικής της Bundesliga, η Μπορούσια Ντόρτμουντ νίκησε με 0-2 τη Στουτγκάρδη και πλησίασε στο -6 από τη Μπάγερν Μονάχου που με προϋποθέσεις μπορεί να γίνει -3 με βάση την έκβαση της υπόθεσης του ματς με την Φράιμπουργκ.

Οι Βεστφαλοί πήραν κεφάλι στο σκορ στο 12ο λεπτό με τη συνεργασία του Χάαλαντ με τον Μπραντ και με τον Γερμανό μεσοεπιθετικό σε κενή εστία να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Ο Μπραντ έγινε δράστης για δεύτερη φορά στο 71ο λεπτό με υπέροχο πλασέ μετά την τελική πάσα του Ρόις και έγραψε το τελικό 0-2.

Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος βρέθηκε γι΄ άλλη μια φορά στο αρχικό σχήμα των γηπεδούχων, ωστόσο η ομάδα του δεν απέφυγε την ήττα και παραμένει πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Σκόρερ: 12′,71′ Μπραντ

Κάρτες: 45+3′ Μανγκαλά, 86′ Καραθόρ – 82′ Μπέλιγχαμ

Στουτγκάρδη (Ματαράτσο): Μίλερ, Στένζελ, Μαυροπάνος, Ίτο, Σόσα, Έντο, Καραθότ, Μαγκαλά (62′ Κουλιμπαλί), Φούλριχ (78′ Μάριμο), Μαρμούς (78′ Τόμι), Τόμας (89′ Μιλότ).

Ντόρτμουντ (Ρόζε): Κόμπελ, Τσαν, Χούμελς (46′ Ζαγκαντού), Ακάντζι, Αζάρ, Νταχούντ (36′ Βίτσελ), Μπέλιγχαμ, Γκερέιρο (75′ Βολφ), Ρέινα (6′ Μπράντ), Ρόις, Χάλαντ