Bundesliga: Πήρε το ντέρμπι κόντρα στη Λειψία η Ντόρτμουντ

Με δύο γκολ στο πρώτο μέρος, η Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη με αντίπαλο τη Λειψία.

Για την 23η αγωνιστική της Bundesliga, η Ντόρτμουντ επικράτησε με 2-1 της Λειψία στο γεμάτο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ.

Oι γηπεδούχοι έφτασαν στις 8 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και στις 10 συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις τον τελευταίο ενάμισι μήνα. Επίσης, οι Βεστφαλοί μετά τη νίκη τους ανέβηκαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 49 βαθμούς, τρεις πάνω από την Μπάγερν Μονάχου που έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, ενώ η Λειψία παρέμεινε στους 42 βαθμούς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Ντόρτμουντ και πήρε κεφάλι στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ρόις στο 21ο λεπτό και έξι λεπτά πριν το ημίχρονο ο Τσαν έκανε δύο τα τέρματα της. Η Λειψία το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει το σκορ με τον Φόρσμπεργκ στο 74ο λεπτό.

Σκόρερς: 21′ Ρόις, 39′ Τσαν – 74′ Φόρσμπεργκ

Ντόρτμουντ-Λειψία 2-1 (21΄ πέν. Ρόις, 39΄ Τσαν – 74΄ Φόρσμπεργκ)