Bundesliga: Πρωταθλήτρια η Μπάγερν Μονάχου μετά την “αυτοκτονία” της Ντόρτμουντ

Η Μπάγερν Μονάχου αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Γερμανίας, μετά την “αυτοκτονία” της Ντόρτμουντ.

Στην τελευταία αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε με 1-2 την Κολωνία και σε συνδυασμό με την γκέλα ολκής της Ντόρτμουντ με 2-2, με αντίπαλο τη Μάιντς κατέκτησε τον τίτλο.

Στην Κολωνία, η Μπάγερν προηγήθηκε νωρίς στο σκορ με τον Κομάν στο 8ο λεπτό. Η Κολωνία κατάφερε να ισοφαρίσει στο 81′ με τον Λιούμπισιτς και στο 89ο λεπτό ο Μουσιάλα σκόραρε για την Μπάγερν και της χάρισε την νίκη (1-2) και το πρωτάθλημα.

Στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ, η Ντόρτμουντ δεν κατάφερε να κερδίσει την Μαιντς, μένοντας στο 2-2 και έχασε για ακόμη μία φορά απίστευτα τον τίτλο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο τέρματα πριν την λήξη του ημιχρόνου με δράστες τον Όλσεν στο 15′ και τον Ονισίβο στο 24′ με την Ντόρτμουντ να έχει χάσει πέναλτι με τον Αλέ στο 19ο λεπτό. Οι Βεστφαλοί προσπάθησαν στον δεύτερο ημίχρονο και το μόνο που κατάφεραν ήταν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας με τον Γκερέρο να μειώνει στο 69ο λεπτό και τον Ζούλε να σκοράρει για το τελικό 2-2.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπόχουμ επικράτησε με τη 3-0 της Μπάγερ Λεβερκούζεν με την φιλοξενούμενη να παίρνει το ευρωπαϊκό εισιτήριο λόγω της ήττας σοκ της Βόλφσμπουργκ από τη Χέρτα με 1-2.

Η Γκλάντμπαχ νίκησε την Άουγκσμπουργκ με 2-0 με τη δεύτερη να παραμένει στην κατηγορία, επειδή η Στουτγκάρδη έμεινε στο 1-1 με την Χοφενχάιμ και πάει στα μπαράζ ανόδου παραμονής.

Η Λειψία “έριξε” τη Σάλκε με την επικράτηση της με 4-2, ενώ στην μάχη του Τσάμπιονς Λιγκ, η Ουνιόν Βερολίνου βγήκε νικήτρια με τη νίκη της με 1-0 κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης, αντίθετα με τη Φράιμπουργκ που ηττήθηκε με 2-1 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.