Bundesliga: Πρωτιά για Φράιμπουργκ και Ούνιον, νέα ήττα της Ντόρτμουντ

Η Κολωνία πήρε τη νίκη με ανατροπή επί της Ντόρτμουντ, ενώ Φράιμπουργκ και Ούνιον ισοβαθμούν στην κορυφή

Για την 8η αγωνιστική της Bundesliga, νέα ήττα γνώρισε η Ντόρτμουντ, ενώ η Φράιμπουργκ έπιασε στην κορυφή την Ούνιον Βερολίνου.

Η Φράιμπουργκ προηγήθηκε 2-0 με τέρματα των Γκρέγκοριτς (3΄) και Κίερεχ (37΄), ενώ ο Μαρτίν με τέρμα στο 52΄ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα για την Μάιντς.

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η Ουνιόν Βερολίνου, καθώς έχασε στην Φρανκφούρτη από την Αϊντραχτ με 2-0, παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 69′, λόγω αποβολής του Κολό Μουανί με δεύτερη κίτρινη.

Σημαντικές νίκες με το ίδιο σκορ (3-2) σημείωσαν Κολωνία και Βόλφσμπουργκ απέναντι σε Ντόρτμουντ και Στουτγκάρδη αντίστοιχα. Για τη Στουτγκάρδη, ο Ντίνος Μαυροπάνος χρίσθηκε σκόρερ, καθώς σημείωσε το δεύτερο τέρμα της ομάδας του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Εύκολο απόγευμα είχε η Λειψία, που επικράτησε με 4-0 της Μπόχουμ, χάρη σε δύο τέρματα του Βέρνερ και άλλα δύο του Ενκουκού. Με την Μπόχουμ δεν ήταν στην αποστολή ο Κώστας Σταφυλίδης (μυϊκός τραυματισμός) ενώ ο Βασίλης Λαμπρόπουλος ήταν στον πάγκο αλλά δεν έπαιξε.

Μπάγερν Μονάχου-Λεβερκούζεν 4-0 (3΄ Σανέ, 17΄ Μουσιάλα, 39΄ Μανέ, 84΄ Μίλερ)

Λειψία-Μπόχουμ 4-0 (15΄, 53΄ Βέρνερ, 23΄ πεν., 85΄ Ενκουκού)

Φράιμπουργκ-Μάιντς 2-1 (3΄ Γκρέγκοριτς, 37΄ Κιερεχ – 52΄ Μαρτίν)

Κολωνία-Ντόρτμουντ 3-2 (53΄ Κάινζ, 56΄ Τίγκες, 71΄ Λιούμπισιτς – 31΄ Μπραντ, 78΄ αυτ. Σμιτς)

Άιντραχτ Φρανκφούρτης-Ουνιόν Βερολίνου 2-0 (12΄ Γκέτσε, 42΄ Λίντστρομ)

Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 3-2 (23΄ Μαρμούς, 38΄ Αρνολντ, +90΄ Γκέρχαρντ – 22΄ Γκιρασί, +45΄ Μαυροπάνος)

Βέρντερ Βρέμης-Γκλάντμπαχ 19:30