Bundesliga : Σκληρή η Λεβερκούζεν αντέχει στην πίεση

Παραμένει στην κορυφή η Λεβερκούζεν.

Για την 9η αγωνιστική του Γερμανικού πρωταθλήματος, η Λεβερκούζεν επικράτησε 2-1 της Φράιμπουργκ στη «Μπαϊ Αρίνα» και παραμένουν στην πρώτη θέση με δύο βαθμούς διαφορά από τη Μπάγερν, που σκοράρει ακατάπαυστα (8-0 χθες τη Ντάρμσταντ).

Νωρίτερα στη Φρανκφούρτη έγινε ένα συναρπαστικό ματς μεταξύ της τοπικής Αϊντραχτ και της Ντόρτμουντ (3-3), στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Conference League πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις της και προηγήθηκε με δύο γρήγορα γκολ του Μαρμούς (8′ πεν. και 24′), αλλά η Μπορούσια αντέδρασε και ισοφάρισε με τους Σάμπιτσερ (45′) και Μουκοκό (54′).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με τον Τσαϊμπί (68′), η Ντόρτμουντ όμως κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπραντ στο 82ο λεπτό. Η ομάδα της Φρανκφούρτης αγωνίστηκε με τους: Τραπ, Τούτα, Κοχ, Πάτσο, Μπούτα (61′ Εμπιμπέ), Σκίρι, Λάρσον, Μαξ (86′ Νκούνκου), Τσαϊμπί (86′ Χάουγκε), Κνάουφ (73′ Γκέτσε) και Μαρμούς.