Bundesliga: Σπουδαία νίκη της Στουτγκάρδη επί της Μπάγερν

Η Στουτγκάρδη επικράτησε με 3-1 της Μπάγερν Μονάχου.

Για την 32η αγωνιστική της Bundesliga, η Στουτγκάρδη νίκησε με 3-1 την Μπάγερν και πλησίασε τους Βαυαρούς στο -2 στην μάχη για την 2η θέση.

Η γηπεδούχος πήρε το προβάδισμα στο 29′ με τον ελληνικής καταγωγής Ελβετό, Λεωνίδα Στεργίου. Η Μπάγερν ισοφάρισε πριν την λήξη του ημιχρόνου με τον Χάρι Κέιν στο 37ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο η Στουτγκάρδη βρήκε δύο τέρματα με τον Γιονγκ στο 83′ και τον Σίλας στο 93′.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Βόλφσμπουργκ διέλυσε με 3-0 την Ντάρμσταντ, η Ντόρτμουντ θριάμβευσε με 5-1 επί της Άουγκσμπουργκ ενώ ισόπαλο με 2-2 έληξε το ματς μεταξύ της Βέρντερ Βρέμης και την Γκλάντμπαχ.

Χοφενχάιμ-Λειψία 1-1 (90΄ Κράμαριτς – 38΄ Σέσκο)

Ντόρτμουντ-Άουγκσμπουργκ 5-1 (4΄, 29΄ Μουκοκό, 20΄ Μάλεν, 34΄ Ρόις, 64΄ Νμέκα – 32΄ Βάργκας)

Βόλφσμπουργκ-Ντάρμστατ 3-0 (8΄ Βίμερ, 10΄ Βιντ, 90+2΄ Τσέρνι)

Βέρντερ Βρέμης-Γκλάντμπαχ 2-2 (45΄, 65΄ Βόλτεμαντε – 8΄ Χακ, 90+1΄ πεν. Νόιχαους)

Στουτγκάρδη-Μπάγερν Μονάχου 3-1 (29΄ Στεργίου, 83΄ Γιονγκ, 90+3΄ Εμβουμπά – 37΄ πεν. Κέιν)