Bundesliga: Συνέχισαν με νίκες Μπάγερν Μονάχου και Ντόρτμουντ

Με νίκες συνέχισαν οι Ντόρτμουντ και Μπάγερν Μονάχου απέναντι σε Ουνιόν Βερολίνου και Φράιμπουργκ, αντίστοιχα

Για την 27η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε με 0-1 της Φράιμπουργκ και η Ντόρτμουντ με 2-1 της Ουνιόν Βερολίνου.

Με τέρμα του Αντλί στο 10′, του Ντιαμπί στο 34′ και του Ασμούν 95′ η Λεβερκούζεν επικράτησε της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 3-1 και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας. Για την φιλοξενούμενη μείωσε το σκορ ο Σο στο 74′.

Στο Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ, η Ντόρτμουντ νίκησε με 2-1 την Ουνιόν Βερολίνου και ανέβασε την διαφορά της στους πέντε βαθμούς από την αντίπαλο της με 56 έναντι 51 της ομάδας του Βερολίνου. Η Ντόρτμουντ άνοιξε το σκορ με τον Μάλεν στο 28′, η Ουνιόν Βερολίνου ισοφάρισε με τον Μπέχρενς στο 61ο λεπτό με την Ντόρτμουντ στο 79ο λεπτό να βρίσκει το γκολ της νίκης με τον Μουκόκο.

Στο Γιουρόπα Παρκ, η Μπάγερν Μονάχου με σκόρερ τον Ματίας Ντε Λιχτ στο 52ο λεπτό επικράτησε με 0-1 της Φράιμπουργκ και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 58 βαθμούς.

Η Κολωνία πέρασε με 1-3 από το Άουγκσμπουργκ και ανέβηκε στην 13η θέση. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενους πέτυχαν οι Σκίρι στο 7′, Μάρτελ στο 16′ και Μάινα στο 59′ ενώ για την Άουγκσμπουργκ είχε μειώσει προσωρινά ο Βάργκας στο 28′.

Ισόπαλο με 2-2 έληξε το παιχνίδι της Μάιντς με τη Βέρντερ Βρέμης. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ δύο φορές αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ισάριθμες απαντήσεις. Η Μάιντς άνοιξε το σκορ με τον Αγιόρκε στο 85′ με τον Στειτζ να φέρνει το ματς στα ίσια. Ο Βέιπερ στο 93ο λεπτό έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μάιντς, αλλά ο Φάλκρουγκ στο 95′ χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Ντόρτμουντ-Ουνιόν Βερολίνου 2-1 (28΄ Μάλεν, 79΄ Μουκόκο – 61΄ Μπέρενς)

Λεβερκούζεν-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (10΄ Αντλί, 34΄ Ντιαμπί, 90΄+5 Αζμούν – 74΄ Σο)

Φράιμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 0-1 (52΄ Ντε Λιχτ)

Μάιντς-Βέρντερ Βρέμης 2-2 (86΄ Αζόρκ, 90΄+3 Βάιπερ – 87΄ Στάγκε, 90΄+5 Φούλκρουγκ)

Άουγκσμπουργκ-Κολωνία 1-3 (29΄ Βάργκας – 7΄ Σκιρί, 16΄ Μαρτέλ, 59΄ Μάινα)

Χέρτα Βερολίνου-Λειψία 19:30