Bundesliga: Συντριβή της Μπόχουμ από τη Μπάγερν, μόνη τρίτη η Μάιντς

Με επτά τέρματα φιλοδώρησε η Μπάγερν Μονάχου τη Μπόχουμ, ενώ η Μάιντς έμεινε μόνη τρίτη με την ισοπαλία της κόντρα στη Φράιμπουργκ.

Για την 5η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερν Μονάχου διέλυσε με 7-0 την Μπόχουμ, τα Μάιντζ – Φράιμπουργκ και Αρμίνια Μπίλεφελντ – Χοφενχάιμ δεν είχαν τέρματα, η Άουγκσμπουργκ επιβλήθηκε με 1-0 της Γκλάντμπαχ ενώ η Κολωνία έμεινε ισόπαλη με την Λειψία.

Στην Αλιάνζ Αρίνα, η Μπάγερν Μονάχου συνέτριψε με 7-0 την Μπόχουμ και παρέμεινε στην κορυφή με δεκατρείς βαθμούς και η Μπόχουμ με την σειρά της στην 17η θέση με τρεις. Το σκορ για τους Βαυαρούς άνοιξε ο Σανέ στο 17′ και ο Κίμιχ δέκα λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρματα της Μπάγερν. Ο Γκνάμπρι στο 32′ έκανε το 3-0 και το αυτογκόλ του Λαμπρόπουλου στο 43ο λεπτό έκλεισε το αποτέλεσμα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν ξεκίνησε από εκεί που είχε σταματήσει και στο 61′ έκανε το 5-0 με τον πρώτο σκόρερ της Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Ο Κίμιχ με το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι στο 65′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 6-0. Το κερασάκι της τούρτας στον περίπατο της Μπάγερν Μονάχου έβαλε ο Τσούπο Μοτίνγκ στο 79ο λεπτό.

Στο Άουγκσμπουργκ, η τοπική ομάδα νίκησε τη Γκλάντμπαχ με 1-0 χάρη σε τέρμα του Νιντερλέχτερ στο 80ο λεπτό και έφτασε την 11η θέση με πέντε βαθμούς έναντι της 14ης θέσης τέσσερις της φιλοξενούμενης.

Στην Σούκο Αρίνα του Μπίλεφελντ, η Αρμίνια έμεινε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με αντίπαλο τη Χοφενχάιμ και ανέβηκε προσωρινά στην 13η θέση με τέσσερις πόντους ενώ η Χοφενχάιμ βρίσκεται στην 10η με πέντε.

Στην Μέβα Αρίνα, Μάιντς και Φράιμπουργκ μοιράστηκαν από έναν βαθμό στη «λευκή» ισοπαλία (0-0) με την Μάιντς να εδραιώνεται στην 3η θέση με δέκα βαθμούς και τη Φράιμπουργκ στην 5η με εννέα.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της σημερινής ημέρας της Μπουντεσλίγκα, Κολωνία και Λειψία σκόραραν από μία φορά (1-1) και πήραν ένα πόντο σε ένα ωραίο ματς με πολλές ευκαιρίες και ακυρωμένα τέρματα. Η Κολώνια πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μοντέστ στο 57′ και η Λειψία έφερε το ματς στα ίσια με τον Χαϊνταρά στο 72′ ύστερα από δύο ακυρωμένα τέρματα. Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε την Κολωνία στην 6η θέση με οχτώ βαθμούς και την Λειψία μετά το τραγικό της ξεκίνημα στην 15η θέση με μόλις τέσσερις βαθμούς.