Bundesliga: Τεράστια ανατροπή κορυφής για Λεβερκούζεν

Αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, η Λεβερκούζεν επικράτησε με 2-3 της Λειψίας και δείχνει έτοιμη για τον τίτλο.

Για την 18η αγωνιστική της Bundesliga, η Μπάγερ Λεβερκούζεν επικράτησε με 2-3 της Λειψίας, με τις “ασπιρίνες” να βρίσκονται δύο φορές πίσω στο σκορ και αυτό αποτελεί ακόμα έναν οιωνό τίτλου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σίμονς στο 7ο λεπτό και με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Με την έναρξη του δευτέρου μέρους και συγκεκριμένα στο 47′ ο Τέλλα έφερε στα ίσια το ματς, ο Οπέντα έβαλε τη Λειψία εκ νέου σε θέση οδηγού στο 56ο λεπτό για να έρθει ο Τα έξι λεπτά αργότερα και να ισοφαρίσει το παιχνίδι για τους πρωτοπόρους. Το παιχνίδι φάνηκε πως οδεύει προς την ισοπαλία αλλά η Λεβερκούζεν βρήκε τον τρόπο να πάρει το ματς αυτή την φορά με τον κεντρικό της αμυντικό τον Χινκάπι να σκοράρει για το τελικό 2-3.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Ντόρτμουντ πέρασε εύκολο απόγευμα στην Κολωνία, όπου επιβλήθηκε με 0-4, χάρη σε δύο τέρματα του Μάλεν και από ένα των Φούλκρουγκ και Μουκόκο.

Η έκπληξη της ημέρας έγινε στο Μπόχουμ, εκεί που η ομώνυμη ομάδα με δράστη τον Μπερό στο 50ο λεπτό νίκησε την εξαιρετική αυτή τη σεζόν Στουτγκάρδη με 1-0.

Σε ένα υπέροχο ματς Ντάρμσταντ και Άιντραχτ Φρανκφούρτης μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο μεταξύ τους 2-2. Ισόπαλοι με 1-1 έμειναν και οι Χάιντενχάιμ και Βόλφσμπουργκ, ενώ σημαντική νίκη πήρε η Φράιμπουργκ επί της Χοφενχάιμ με 3-2.

Φράιμπουργκ-Χοφενχάιμ 3-2 (37΄ Χόλερ, 55΄ Γκρίφο, 85΄ Σάλαϊ – 57΄ Βέγκχορστ, 77΄ Μπέιερ)

Κολωνία-Ντόρτμουντ 0-4 (12΄,61΄ Μάλεν, 58΄πεν. Φούλκρουγκ, 90΄+2 Μουκόκο)

Χαϊντενχάιμ-Βόλφσμπουργκ 1-1 (45΄+2 Γεντς – 7΄ Τσέρνι)

Ντάρμστατ-Άϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-2 (61΄ Γιούστβαν, 90΄+5 Βίλχελμσον – 33΄ Ενκουνκού, 52΄ Κνάουφ)

Μπόχουμ-Στουτγκάρδη 1-0 (50΄ Μπέρο)

Λειψία-Λεβερκούζεν 2-3 (7΄ Σίμονς, 56΄ Οπέντα – 47΄ Τέλα, 63΄ Τα, 90΄+1 Χινκάπιε)